Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 
1580186
DnesDnes952
VčeraVčera1246
Tento týdenTento týden7656
Tento měsícTento měsíc30270

Home

Děsuplná zjevení Gabrety

Šumava, legendární keltské pohoří Gabreta, dodnes jeden z největších lesních komplexů v Evropě, tvoří už od starověku hranici nejdříve mezi Germány a Kelty, později mezi Germány a Slovany. Dodnes se zde vyskytuje keltské božstvo, ale hlavně

neuvěřitelná škála smrtících démonů.

Onou památkou na Kelty, která přežila více než dva tisíce let po skončení jejich éry (což je jasným důkazem síly keltských kořenů mezi Čechy), je bůh Cernunnos, známý z římských zpráv jako muž v kožešině a jelením parožím na hlavě. To samé zjevení se vyskytovalo například v seriálu Robin Hood a někteří záhadologové dávají Cernunnose do souvislosti se starou českou pohádkou o Smolíčkovi pacholíčkovi a jelenu se zlatými parohy. A přesně takový paranormální jev se dodnes vyskytuje v pověstech z okolí Sušice.

Lesní matka a stromoví mužíčci

Kromě keltských božstev najdeme na Gabretě i mnoho dalších animistických božstev a duchů z předkřesťanské éry. Jsou to třeba tzv. stromoví mužíčci, což jsou bytosti sídlící ve stromech, které chrání a zároveň jsou na nich závislé. Logicky tito duchové bránili kácení lesů a mezi jejich největší nepřátele patřili dřevorubci. Mstili se jim a snažili se jim všemožně uškodit.

Podobně jako v Jizerských horách má Šumava i svého ducha přivolávajícího nebo ovládajícího mlhy, jehož kouzla jsou vidět hlavně na legendárních pochmurných šumavských blatech. Působí úzkost, neštěstí, strádání a strašnou smrt pro ty, kteří v ní zbloudí.

Jiným zcela typickým šumavským přízrakem, jenž má možná svůj základ v legendách Germánů, je Lesní matka. Fantastické zjevení s vlasy z mechu a jehličí, oblečené do březové kůry, se objevuje zcela nečekaně a přepadává spící nebo odpočívající dřevaře. Láká také podobně jako v noci bludičky lidi do hlubin lesa, aby už nikdy nenašli cestu zpět.

Šumavský Dobytčí děs

Zcela unikátním démonem, který se nevyskytuje nikde jinde než na Šumavě, je Dobytčí děs. Navzdory svému jménu má podobu obří ještěrky sršící jiskrami, kterými děsí horalům dobytek. Ten se rozuteče a je problém ho po lesích a močálech najít a mnohdy se to ani nepodaří.

Paranormálním „endemitem“ je také Stilzel, skřet z pohraničního hřebene Šumavy, který se vyskytuje mezi Čerchovem a Všerubským průsmykem.

Podobně jako v jiných horách, které skrývají podzemní poklady nebo vzácné rudy, se i na Šumavě vyskytují permoníci - ochránci zlatých žil. Jak už totiž zjistili Keltové, Šumava je zlatonosné pohoří. Kvůli mnoha močálům a jezerům se to v Gabretě také hemží vodními můrami, lesními vílami, bludičkami, zvláštními smrtícími ptáky připomínajícími pravěké pterodaktyly či dokonce čistou hrůzou, zosobněnou smrtí. Výskyt takového počtu strašných zjevů lze vysvětlit krutou a po většinu roku ponurou přírodou i tvrdými životními podmínkami zdejších lidí.

Rej čarodějů a pekelníků

Pestrou škálu šumavských běsů doplňuje také paranormální rarita, kterou jsou škrtiči (německy huckaufové), což jsou skřeti skákající lidem, většinou poutníkům, na záda a škrtící je až k smrti. Nejvíce se jich vyskytuje kolem Rejštejna.

Nočním nebem nad Gabretou se také často prohání „divoká honitba“, fantastická změť divokých černých koní a černě oděných mužských honců, doprovázená smečkou pekelných psů s ohnivýma očima. Další specifikou Gabrety jsou wildkanzlové, což je vlastně zvláštní druh šumavského upíra.

I na Šumavě sídlí ďáblové (podle jiných verzí staroslovanský bůh Černobog), a to hlavně na nejvyšších kopcích - Luzném, Plechým nebo Třístoličníku. Tito pekelníci krom svých tradičních činností vytvořili také Čertovo jezero. Čarodějnice se pro změnu nejčastěji slétaly na Třístoličník.

Mezi šumavskými horaly žilo také mnoho lidí s nadpřirozenými schopnostmi. Patřil mezi ně třeba čaroděj Žídek, žijící pod pralesem Boubín, nebo pašeráci bavorského tabáku či pytláci, kteří kvůli snaze vyrobit neminoucí střely neváhali upsat svou duši čertu nebo se zaplést s černou magií. Například aby je nechytili hajní, dokázali je na libovolně dlouhou dobu přimrazit na místě.

Petr Blahuš

Foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby

 

Tajemno, záhadná místa, podivné jevy a fenomény: Platónova Academia, zkamenělý purkrabí z Lokte, kdo velel římským hasičům a co ukrývá Leonardův dvojportrét? Tajemství řeckého boha Dia...

Klíč ke šťastné budoucnosti: Aktuální předpovědi, evropský horoskop na říjen.

Meditace: Pro zdravější vlasy - proběhne dne 25. září v čase od 20.00 do 20.10 hodin.

Zdraví: Vitalita z kopřivového semínka, jak být obecně zdravější? Toxiny v organismu, sporné téma - očkování, řepík pro lepší trávení, jóga prstů...

Vztahy: Některá tajemství neprozrazujte! S pány je to těžké, vztahová poradna Evy Velechovské…

Tipy pro krásu, do domácnosti či na zahradu: Hubnutí nejde bez pohybu, aktivní životní styl, vaření s nápadem. Čas sázení pivoněk, pěstování vinné révy...

Zajímavosti: Novinky ze světa vědy, Češi a zmrzlina, velmi stará perla, mravenečník místo psa, umění krasopisu, mouční červi na talíři...

Zábavný test, vaše příběhy, soutěže, křížovky, pranostiky…

Ochutnávka z dalšího čísla právě ZDE