V Srbsku je považován za národního hrdinu. Ve zkratce je možné uvažovat tak, že to byl právě on, kdo se „zasloužil“ o rozpoutání I. světové války. Vždyť zabití následníka trůnu a jeho manželky v Sarajevu se stalo bezprostřední záminkou k válce, i když v Evropě to už předtím nějaký čas vřelo. Kdyby mu bylo méně než dvacet let, byl by za

svůj čin bezpochyby popraven. Takto si svůj život „prodloužil“ o čtyři roky. Zemřel na následky podlomeného zdraví, na kterém se podepsala tuberkulóza, přesně před sto lety v terezínské Malé pevnosti. Pojďme si o jeho životě povědět více. Zadíváme-li se na fotografii Gavrila Principa, uvidíme mladíka s planoucíma očima. Byly to oči fanatika či rozhněvaného mladého muže, kterému osud rodného země nebyl lhostejný? Proč se roku 1911, v pouhých 17 letech, rozhodl vstoupit do skupiny Mladá Bosna, která měla za cíl nezávislost Bosny a Hercegoviny? Z lásky k vlasti? Mládí Gavrila Principa nebylo právě jednoduché. Z devíti dětí jeho otce Petara a matky Marie Nany jich šest zemřelo zřejmě na rodové prokletí – tuberkulózu. Původně se měl jmenovat Spiro (Spiridon – pravoslavný světec), ale prý se do pojmenování chlapce vložil místní kněz a navrhl matce jméno Gavrilo podle archanděla Gabriela, který Marii zvěstoval narození dítěte Ježíše.

Kyanid nefungoval

Po absolvování základní školy ho lákala vojenská kariéra. Snad v důsledku tuberkulózy, kterou trpěl stejně tak jako většina jeho sourozenců, se pak důstojnickému řemeslu nevěnoval, ale studoval ještě obchodní školu. Tu však nedokončil, protože úřadům se jeho politická aktivita, která se naplno projevila jeho účastí na demonstracích, vůbec nelíbila. Ani jako bojovník proti osmanským jednotkám se však nehodil. Prý byl „příliš malý a slabý“, zněl verdikt důstojníků.

Z filmů a literatury víme, že připravovaný atentát se zpočátku organizátorům nedařil. Jeden z atentátníků ztratil nervy a vzdal to, granát dalšího auto s následníkem trůnu a jeho ženou netrefil, naopak odnesla to osádka druhého vozu. Snad proto Gavrilo Princip považoval celou akci za beznadějně zmařenou. Náhle však uviděl auto s následnickým párem, které shodou nešťastných okolností projíždělo velmi pomalu nesprávným směrem k sarajevské nemocnici (František Ferdinand tam chtěl navštívit zraněné Erica von Merizzi a hraběte Boos-Waldecka). Gavrilo Princip se rozhodl ve zlomku vteřiny a využil i toho, že auto jelo velmi pomalu. Svůj cíl měl doslova na mušce. Po činu se pokusil spáchat sebevraždu kyanidem, ale jed vyzvracel.

Místo trestu smrti ho čekalo kruté vězení, ve kterém se snažil spáchat sebevraždu. Být zavřený v cele, často v naprosté tmě, to muselo být zvláště trýznivé. Jeho plicní onemocnění se kvapem zhoršovalo, když zemřel, vážil pouze čtyřicet kilogramů. Ani dopisy, které mu jeho blízcí posílali, mu nikdy nebyly doručeny. Odpovídat tedy nemohl a zoufalá rodina v daleké Bosně neměla o jeho dalším osudu žádné informace.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044763
DnesDnes391
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden2295
Tento měsícTento měsíc19116

Partnerské weby