Veliká neštěstí apokalyptických rozměrů zasáhla v polovině 17. století britskou metropoli. Za vlády Karla II. z rodu Stuartovců to byl ničivý mor v roce 1665, o pouhý rok později velký požár, který město téměř celé zničil. Obě tyto události měly však i svá pozitiva. Podle návrhů architekta

Wrena bylo zbudováno nové hlavní město britské metropole, které bylo mnohem bezpečnější. Obyvatelé si mohli užívat širších ulic, místo původních úzkých a páchnoucích, a těšit se na kanalizaci, jejíž základy byly položeny. Také bylo odzvoněno doškovým střechám, které byly rájem pro krysy. V neposlední řadě byli požárem usmrceni právě tito hlodavci a blechy, kteří měli na šíření moru největší podíl. Navíc, z analýzy koster na londýnských hřbitovech se zjistilo, že potomci těch, jež zemřeli na černou smrt, žili déle a jejich zdraví bylo pevnější.

Pojďme si tedy povědět něco o strašlivé epidemii, která skosila celou jednu čtvrtinu obyvatel Londýna, podle odhadů 70 až 100 tisíc lidí. Jak ji lidé prožívali, je barvitě popsáno ve světoznámém románu Věčná Ambra. Hrdinka knihy již měla namále, ale kupodivu se uzdravila poté, co jí její přítel prořízl dýměje a zachránil ji tak od jisté smrti.

Pak, co se rozšířila zvěst o tom, že nákazu přivezla holandská obchodní loď, propadli lidé panice. Nakupovali bylinky, různá vykuřovadla a ocet. Karel II. se s celým dvorem z Londýna odstěhoval a pověřil starostu a městskou radu, aby si s epidemií poradili. Londýn byl doslova paralyzován, protože nefungovaly obchody a tudíž i zásobování. Žádného obyvatele okolních vesnic by totiž ani vidina toho největšího zisku nedostala za brány Londýna.

Co však bylo organizováno dobře, byly pohřby obětí černé smrti. Celé noci hořely na mnoha místech ohně, aby se pročistilo ovzduší. Nejděsivější situace byla v září, kdy umíralo až sedm tisíc lidí denně. Situaci nijak neulehčovalo ani horké počasí, které sílu infekce zvyšovalo. Král se z Oxfordu vrátil až v únoru následujícího roku, kdy epidemie zeslábla a život města se začal pomalu navracet do starých kolejí.

Nikdo však netušil, co se stane za pouhého půl roku...

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183524
DnesDnes333
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2554
Tento měsícTento měsíc10463

Partnerské weby