Nedávno jste psali o Kateřině Lažanské, šlechtičně, která měla v 16. století na svědomí vraždy svých služebných a zemřela po třech týdnech v hladomorně. Prý také v Rusku žila šlechtična, která vraždila své poddané. Dostala i ona trest smrti?“

Pavlína S., Roudnice nad Labem

Určitě máte na mysli Darju Nikolajevnu Saltykovovou, šlechtičnu a Moskvanku, která se narodila roku 1730. Dlouho jsme o ní nevěděli, ani ruská historie se o ní nezmiňovala. O to více pak bylo překvapivé, že měla na svědomí přes sto vražd (uvádí se, že 139), převážně mladých dívek. Vraždila své služebné přesně tak jako uherská aristokratka Alžběta Báthory a Kateřina Lažanská.

V tehdejším Rusku si lidského života příliš nevážili, poddaní byli prostě jen „duše“. Ovšem, co prováděla tato sadistická šlechtična, to se vymyká lidskému chápání. Byla snad duševně nemocná? Nebo zde hrála roli její nešťastná láska k Nikolaji Tutčevovi, který ji už jako vdovu zavrhl? Proto se mstila mladým krasavicím?

Služebné v zimě polévala studenou vodou a následně je nechala zmrznout. Bičovala je k smrti, trhala jim části těla rozžhavenými kleštěmi. A to pod pouhou záminkou, že prý dívka neodvedla dobře svou práci.

Pověst o bestiální šlechtičně šla od úst k ústům. Veřejnosti neušel ani fakt, že se v okolí podezřele často nacházely zohavené mrtvoly dívek. Nakonec se vše dozvěděla i carevna Kateřina II. Darja Saltykovová byla konečně zatčena a proběhl soudní proces. Dokazování se však ukázalo jako složité, nakonec jí byly prokázány pouze čtyři desítky vražd. Ale to samozřejmě stačilo na to, aby byla odsouzena k smrti. Verdikt se však nekonal, protože carevna nakonec usoudila, že se jedná o šlechtičnu a k té je třeba přistupovat shovívavěji. Saltykovová tedy skončila v malé kobce Ivanovského kláštera, kde se na svět dívala celých třiatřicet let pouze miniaturním okénkem. Až do 27. listopadu roku 1801, kdy její duše propadla peklu.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183522
DnesDnes331
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2552
Tento měsícTento měsíc10461

Partnerské weby