Možná jste ani nevěděli, že i matky, které se rmoutí nad nezdárnými dětmi, mají svoji vlastní patronku. Je jí svatá Monika. Vzývat ji však mohou všechny ženy, které prožívají manželské nesnáze, životní družky alkoholiků nebo i vdovy. Její stěžejní vlastností byla totiž trpělivost. Uznejte, která z nás by se dokázala

modlit za nezdárného syna celých sedmnáct let a věřit v jeho „obrácení“?

Pojďme si tedy povědět něco o životě světice, která se rovněž stala symbolem mravopočestnosti. Narodila se roku 332 a byla berberského původu. Severoafrická Tagasta (dnes Alžírsko) byla totiž součástí Římské říše, ale pronásledování křesťanů zde zřejmě nebylo nijak dramatické. Jinak by se jí od rodičů křesťanské výchovy nedostalo. Monika neudělala žádné zvláštní štěstí tím, že se provdala za Patricia. Tento úředník, jemuž křesťanská víra nic neříkala, byl starší pán, který měl své mouchy. Ty se projevovaly v občasných záchvatech vzteku. Rovněž manželská věrnost mu nebyla po chuti. Celou situaci zhoršovala navíc žárlivá tchyně. Ovšem Monika byla žena trpělivá a poddajná. Patricia obdařila třemi dětmi, tchyni i muže se jí podařilo obrátit na křesťanství a vypadalo to, že se i manžel polepšil. Ostatním ženám však radila, aby domácí násilí trpně snášely. K Patriciově cti musíme podotknout, že on na svoji ženu niky ruku nevztáhl. Vše tedy vypadalo již zalité sluncem.

Obrácení nezdárného syna

Až na to, že syn Augustin se nepovedl. Ne, že by to nebyl chlapec bystrý, ale sklon k prostopášnosti, který zřejmě zdědil po svém otci, se projevoval tím, že drahná léta žil v nepožehnaném svazku. Monika si z toho zoufala a biskup, kterého navštívila, jí doporučil, aby se za syna modlila. Zřejmě úspěšně, neboť i Augustin se později od biskupa Ambrože nechal pokřtít.

Monika není typická mučednice. Smrt ji zastihla v šestapadesáti letech v přístavu Ostia, (když se chtěla s polepšeným Augustinem vrátit do Afriky) a byla přirozená. Ovšem to, jak se natrápila nad nezdárným synem, by na smrt mučednickou vydalo. Proto bývá někdy zobrazena s palmou – znakem umučených. Ovšem také s knihou, křížem, vdovským závojem nebo v rozmluvě se svým synem.

Kalifornská Santa Monica byla nazvána na její počest, protože v den jejího svátku sem dorazili misionáři. Bylo to 4. května. Tento svátek se slavil od roku 1550, ale při revizi kalendáře v roce 1969 byl přesunut na 27. srpna. Trochu zmatek, nemyslíte? A aby toho nebylo málo, Češi si svátek Moniky připomínají 21. května.

(elk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183524
DnesDnes333
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2554
Tento měsícTento měsíc10463

Partnerské weby