Hornolužický Ochranov (německy Herrnhut) je úzce spojen se členy Jednoty bratrské z Moravy, kteří jej založili. A také s hrabětem Mikulášem Ludvíkem ze Zinzendorfu a z Pottendorfu. Bez pomoci tohoto německého náboženského a

sociálního reformátora, zakladatele a biskupa Obnovené Jednoty bratrské, by něco takového vůbec nebylo možné. Moravským bratřím totiž poskytl na okraji svého panství pozemky k vybudování nového města.

Boží znamení

Mikuláš Ludvík, jenž se narodil v roce 1700 v Drážďanech, byl od přírody bystré mysli a s nadšením neustále něco plánoval a tvořil. Byl horlivým hledačem pravdy a nedovedl pochopit lidi, kteří měli neměnné názory a nestarali se o štěstí druhých. Jeho předci pocházeli z Dolních Rakous (byli protestanti) a usadili se blízko Norimberku. V roce 1716 odešel Mikuláš Ludvík na univerzitu do Wittenbergu studovat práva a připravit se na diplomatickou kariéru. O tři roky později byl poslán na cesty do Holandska, Francie a různých částí Německa. Při návratu navštívil své příbuzné usazené v Oberbürgu a v Castellu. Během prodlouženého pobytu v Castellu se zamiloval do své sestřenice Theodory, ale její matka sňatku zabránila. Mladý hrabě Zinzendorf považoval toto zklamání za boží znamení, kterým byl povoláván k práci pro Boha. Rozhodl se usadit jako statkář a pronajímat pozemky, které mu patřily. Od své babičky, baronky von Gersdorf, koupil Berthelsdorf a povolal Johanna Andrease Rothea jako pastora a Johana George Heize jako správce majetku. Oženil se sestrou hraběte Heinricha Reuss-Ebersdorfa Dorotheou a začal žít na svém panství.

Nový domov pro uprchlíky z Moravy

Mezi lety 1722 až 1732 přicházeli do oblasti Norimberska uprchlíci z různých částí Evropy, kde byli perzekvováni. A tak hrabě Zinzendorf nabídl azyl několika pronásledovaným poutníkům z Moravy a dovolil jim vybudovat si vesnici Ochranov (Herrnhut či Ochranow) na okraji jeho panství Berthelsdorf. Hrabě, jeho žena a děti žili s ostatními Moravskými bratřími v Ochranově, kde působil také pastor Rotheus. Časem byl osvícený šlechtic nařčen z toho, že je „bestií apokalypsy“ a páter Rotheus „falešným prorokem“. Hraběti se však podařilo všechna obvinění vyvrátit.

Trpělivý a pracovitý Zinzendorf zorganizoval z uprchlíků jakousi „Křesťanskou milici“, založenou nikoli na klášterním, ale na rodinném životě. V roce 1727 zavedl obecný řád bohoslužeb. Někteří z usedlíků Ochranova později přesídlili do Českého Rixdorfu v dnešním Berlíně. Mikuláš Ludvík hrabě ze Zinzendorfu, jenž se stal nejvýznamnějším představitelem Obnovené Jednoty bratrské, zemřel 9. května 1760 ve svém milovaném Ochranově. Jako svého nástupce včas vybral biskupa Johannese von Watteville, který byl ženatý s jeho nejstarší dcerou Benignou. Dodejme, že Obnovená jednota bratrská proslula zejména svými misiemi, díky nimž se stala světově významnou náboženskou společností, známou též jako Moravská církev (Moravian Church).

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183524
DnesDnes333
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2554
Tento měsícTento měsíc10463

Partnerské weby