S velikou radostí a pompézně přivítal na světě dlouho očekávaného mužského potomka císař Karel IV., kterého mu porodila Anna Svídnická. Již jako dvouletého ho dal korunovat českým králem a umetal mu cestičku k získání

titulu krále římského.

Václav IV. zřejmě nebyl zlý nebo málo inteligentní. Dobré geny získané po otci, proslulém a v Evropě uznávaném panovníkovi, by to ani neumožňovaly. Byl však, řečeno s trochou nadsázky, poněkud ležérní ve vladařských povinnostech. Nestal se rozeným vůdcem jako jeho rodič, a tak není divu, že ho šlechta nebrala příliš vážně. Roku 1400 ho sesadili z německého trůnu a Karel IV. se musel bezpochyby v hrobě obracet.

Víno nadevše

Proč? Oficiální verze zněla, že kvůli nečinnosti a nedbalosti. I to bylo dosti ostudné, ale pravá příčina tkvěla zřejmě jinde. Královi prý moc chutnalo víno. Začal pít ve věku poněkud útlém, prameny hovoří o tom, že od svých devíti let nebyl ani jeden den střízlivý. Však také papež Pius situaci okomentoval slovy, že je panovník daleko dbalejší vína než království českého.

A tak se nabízí otázka: Na co zemřel český král Václav IV.? Prý náhle, takže ho bezesporu zachvátila mrtvice. Stalo se tak několik týdnů po první pražské defenestraci v roce 1419. Když se o ní král dozvěděl, postihl ho infarkt a stáhl se do ústraní. Pít však nepřestal a zároveň tušil, že husité ho příliš v oblibě nemají. Proto byla pro něho mrtvice, která po infarktu následovala, osudná.

Obával se, co nastane v království českém? Tušil, že se příštích patnáct let bude Evropa zmítat v husitských válkách? Pomohl mu do hrobu i alkohol? I to je možné...

(st)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2094711
DnesDnes720
VčeraVčera973
Tento týdenTento týden1693
Tento měsícTento měsíc16497

Partnerské weby