O svatém Jiří, významném světci a postavě ze Zlaté legendy, jsme již psali. Tentokrát jsme ho zkoumali z jiného úhlu pohledu. Byl pouhým symbolem geomantické vědy a smyšlenou postavou?

Svatý Jiří měl být římským vojákem. Když se jednou dostal do Sileny, což bylo město v libyjské provincii, vyslechl příběh o hrůzném a jedovatém draku. A tak se na něj vypravil. Hrdina ale draka nezabil, jak se mylně uvádí v pověstech. Ovládl ho rafinovaněji - pomocí magie. Nevěříte? Pak stačí nahlédnout do oné Zlaté legendy, tam je důležitý magický rituál popsán vcelku přesvědčivě. Jiří si poprášil oděv magickým prachem a vydal se do boje. Nejprve si pomohl modlitbou (meditací) a pokřižoval se. Důležitou roli sehrál i kůň, na kterého před útokem na draka nasedl. Kůň odedávna symbolizoval zásvětí (paralelní světy, jiné časoprostory, dimenze), byl významným magickým atributem. Kopí je zase symbolem mužského principu, ale také veledůležitou geomantickou pomůckou k „napíchnutí“ (aktivaci) vybraného energetického bodu. Takovým bodům se na zemském povrchu říkalo „dračí oči“, energetickým liniím pak „dračí žíly“ a křižovatkám drah „dračí uzly“. Opět se tedy setkáváme s naším drakem z pověsti.

Geomantický rituál

Náš voják Jiří se napřáhne a svěří do boží ochrany, pak draka bodne. Dívka, kterou měl netvor pozřít, na draka hodí svůj pás. Jiří odříká další modlitbu a kopím opíše kolem drakovy hlavy rituální kruh. Plaz dobrovolně vylézá z jezera a za dvojicí kráčí jako poslušný pejsek. Budoucí světec se stává vítězem, zachráncem všech dalších dívek z města, které měly být netvoru obětovány. Ano, děj je jasným popisem geomantického rituálu. Díky této operaci se již ve starověku i středověku hledala ideální místa pro stavby kultovních míst, božišť, svatyň či chrámů. Energetické body, linie i křižovatky jsou důležitými silovými místy.

Podobné rituály vykonávali i další legendární hrdinové, například svatý Antonín, perský bůh Ahura Mazda, hebrejští mágové, král Artuš nebo náš Přemysl, když se setkal s kněžnou Libuší. Vzpomínáte si, jak podle pověsti Přemysl do orné půdy zarazil dřevěný kůl?

Ovládání podobných „draků“ ale nebylo snadné, proto si hlavy pomazané hýčkaly své energetické specialisty. Ve středověku byli velmi důležití i v Evropě. Svatý Jiří v lidových pranostikách přivolával a probouzel právě hady a štíry, po jeho svátku 24. dubna vylézali z děr. Zůstala v těchto pranostikách poslední upomínka na dávná mystéria, na geomantické rituály a dovednosti našich dávných předků.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2069833
DnesDnes1044
VčeraVčera1237
Tento týdenTento týden2281
Tento měsícTento měsíc16869

Partnerské weby