V čísle 20 jsem zaznamenala zajímavý článek o zahájení letní sezóny v ústecké zoologické zahradě. Informovali jste v něm o tom, že zoo v letošním roce slaví 110. výročí od svého založení, respektive od založení Lumpeparku. Jsem ročník 1958 a jako malá jsem

chodila do ústecké zoo poměrně často. Oblíbili jsme si tam šimpanzici Zuzanu, která tu byla v 60. letech opravdovou atrakcí. Také si pamatuji na tzv. trpasličí hrádek. Ale o Heinrichu Lumpem, zakladateli zoo, se v oněch dobách příliš nemluvilo. Prý zahynul za záhadných okolností?“

Hana P., Ústí nad Labem

Heinrich Lumpe zemřel 22. února roku 1936 v Dubí u Teplic. Byl nalezen utopený v tamějším rybníku. Dnes již můžeme jen spekulovat, zda to byla nešťastná náhoda, nebo trestný čin neznámého pachatele. Jeho skon tři roky před II. světovou válkou může vyvolávat další otazníky. Jak by se zachoval jako občan německé národnosti? Vždyť hrdě nosil přezdívku „otec evropského ptactva“ za to, že se snažil přimět fašistickou Itálii, aby se přidala k evropské záchraně ptactva.

Na druhé straně byl však významným podnikatelem. Riskoval by, že o svůj majetek přijde, kdyby se nacistům postavil?

Máte pravdu, že se o něm po II. světové válce příliš nemluvilo. Ale přece na něho ústečtí starousedlíci nezapomněli. Poté, co získal „ostruhy“ u svého strýčka Ingaze Lumpeho, který v Ústí nad Labem vlastnil železářský obchod a nabral zkušenosti v tomto oboru i v německém Halle, založil v Ústí prosperující firmu, která se specializovala na výstavbu vodních děl. Ta zkrachovala v průběhu I. světové války a Lumpe se rozhodl, že nadále již bude jen obchodovat.

Po vzniku Československa mu obchod vzkvétal tak, že si mohl dovolit plnit své sny. A protože byl velký milovník přírody, usiloval o její ochranu. Prvorepublikový ekolog, řekli bychom. V Ústí nad Labem vybudoval první středoevropskou ptačí rezervaci, která dala ústecké zoologické zahradě důstojný základ.

(elk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2069833
DnesDnes1044
VčeraVčera1237
Tento týdenTento týden2281
Tento měsícTento měsíc16869

Partnerské weby