„V jedné z knížek o šansoniérce Edith Piaf jsem se dočetla, že celý život uctívala svatou Terezičku a před každým životním rozhodnutím se k ní modlila. Tato světice prý zemřela velice mladá. Čím se zasloužila o to, že byla za necelé tři desítky let prohlášena za svatou? Obvykle tento proces trvá

déle.“

Bohuslava S., Cheb

Svatá Terezička, jejíž celé řeholní jméno znělo Terezie od dítěte Ježíše a svaté tváře, byla vizionářka. Již jako malá holčička projevovala neuvěřitelné schopnosti. Traduje se, že po předčasné smrti své matky nechala pohřbít svoji panenku a číst se naučila již ve třech letech.

Narodila se 2. ledna roku 1873 a v deseti letech zažila ve svém pokoji neobvyklý jev. Socha Panny Marie obživla, na překvapené děvče se usmála a rozzářila se jasným světlem.

Terezie předčasně dospěla. V roce 1887 se modlila za anarchistu Pranziniho, vzdělaného a pohledného mladíka, který byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu a 30. června téhož roku popraven. Dívka mezitím vstoupila do karmelitánského kláštera, ve kterém zuřil boj sester o moc a vliv. Do sporu se vložila na Velký pátek roku 1896 a přesně po hodině začala chrlit tmavou krev. Přivolaní lékaři však včas příznaky tuberkulózy nerozeznali. Terezie měla nejen bolesti, ale také vidiny. Slyšela prý „kovové“ hlasy andělů. Nakonec upadla do podivného mystického transu, který trval celých 18 měsíců až do její smrti. Soupeřící řeholnice zatím retušovaly a upravovaly Terezčino literární dílo. To vyšlo v necenzurované podobě až v roce 1956 na přímý pokyn papeže. Terezie zemřela 30. září roku 1897. V roce 1923 byla blahoslavena a o dva roky později svatořečena.

Co se tehdy přihodilo v mysli děvčete? A kým vlastně svatá Terezička doopravdy byla - mystičkou či snad spíše posedlou osobou? Vydala o své „závislosti“ unikátní svědectví, které neměl nikdo spatřit? Hovoří se o tom, že mohla být i zavražděna, aby neprozradila identitu svých „démonů“.

(nov)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2094711
DnesDnes720
VčeraVčera973
Tento týdenTento týden1693
Tento měsícTento měsíc16497

Partnerské weby