Pro mnoho z nás šílená představa, hotové science fiction. Ti, kteří četli Orwellův román 1984, kde se totalitní společnost o čtení myšlenek pokoušela, si mohou říci, že to není nereálné. Přitom by to mohlo být docela přínosné. Alespoň pro ty, kteří přišli o hlas nebo se narodili jako němí. Každý

vynález se však dá zneužít. Podle jedné ze zpráv, která nám každodenně média přinášejí, prý již vědci z Kalifornské univerzity zjistili, jak pomocí speciálního dekodéru myšlenky číst, potažmo odposlouchávat. Zpráva uvádí, že když lidé slyší někoho mluvit, tak zvukové vlny aktivují specifické neurony, které umožňují mozku převést tyto vlny na slova. Vědci vytvořili algoritmus, který dělá totéž, ovšem s mozkovou činností. Samozřejmě si tuto teorii vyzkoušeli na vybraném vzorku lidí pomocí testu, při kterém dobrovolníci nahlas četli. Pomocí dekodéru, který mapoval neurony reagující na různé aspekty řeči, zjistili, jaké mozkové struktury se vztahují k jednotlivým slovům. Zkusili změřit mozkovou aktivitu při čtení tichém, opravdu pak byli schopni přeložit několik slov, které si dobrovolníci při čtení řekli v duchu.

Máme se obávat chvíle, kdy by vědci dovedli svůj objev k dokonalosti? Bezpochyby ano. Tak jako všeho, co se původně tvářilo jako přínos k vědeckému pokroku a později bylo zneužito.

Vždyť v době průmyslových kamer, sociálních sítí a internetu jsou naše nevyslovené myšlenky to poslední, co nám ještě z intimity zbylo.

(elk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044758
DnesDnes386
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden2290
Tento měsícTento měsíc19111

Partnerské weby