+ V sydneyském univerzitním muzeu ležel více než 150 let sarkofág, o kterém se předpokládalo, že nic neobsahuje. Jaké však bylo překvapení těch, kteří ho otevřeli a zjistili, že se v 2 500 let staré rakvi nacházejí pozůstatky kostí. Ty se nyní stanou předmětem bádání archeologů a ostatních vědců. Předpokládá se, že patří ženě, možná

dokonce egyptské kněžce Mer-Neith-it-es. Kosti by měly prozradit, jak tato osoba žila, jaké prodělala nemoci a proč zemřela.

+ Nastane konec světa? Možná dříve, než čekáme. Alespoň podle kanadských vědců je na 95 % jisté, že lidstvo vymře do roku 3000. Tento konec prý urychlí výzkum nových, stále nebezpečnějších technologií. Nedávno zesnulý fyzik Stephen Hawkins byl stejného názoru. Podle něj je též zhoubou pro lidstvo technologický pokrok, ovšem zánik světa předpověděl o dost později, v nejbližších tisících až desetitisících letech. Máme se tedy snažit podle jeho doporučení co nejdříve obydlet jiné hvězdy, aby zničení Země neznamenalo zánik lidské rasy?

+ Johanka z Arku měla vidiny, které nazývala „svatými hlasy“. Prý i díky této své schopnosti vyhrávala bitvy, jimž velela. Vědci se nyní snaží přijít na to, co je způsobovalo. Pravděpodobně trpěla druhem epilepsie, která ovlivňovala část mozku odpovědnou za sluch. Zjistit, zda tomu tak bylo, ale není tak snadné. Odborníci by k tomu potřebovali pramen vlasů, který přidávala, když pečetila své dopisy voskem. Jen tak by se dala zjistit DNA, podle které by se určilo, zda touto chorobou trpěla.

(st)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044763
DnesDnes391
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden2295
Tento měsícTento měsíc19116

Partnerské weby