Po pár letech jsem si opět zajela do Prahy, abych si osvěžila některé historické památky. Počasí bylo nádherné, turisté ze zahraničí na každém rohu. Ale na Valdštejnském náměstí bylo ticho a klid. Objevila jsem tam zajímavý historický dům

U tří růží. Prý to byl majetek Filipa Langa. To je ten intrikánský komorník, jak ho známe z filmu Císařův pekař?“

Hedvika S., Ostrava

Máte pravdu. Filip Lang přišel do rudolfínské Prahy v 16. století z Tyrol a v tomto domě, či spíše malém paláci, přebýval. Věřil, že díky přátelství s podivínem Makovským – dvorním hledačem umělého zlata, elixíru mládí a kamene mudrců - se nejen proslaví, ale především zbohatne. Lang byl ze stavu měšťanského povýšen do stavu šlechtického. Pracoval totiž jako rádce císaře Rudolfa II. Jeho plat činil asi 380 zlatých ročně plus něco, čemu bychom dnes řekli „výkonnostní prémie“. Oněch výkonů bylo ale žalostně málo. Filip pochopil, že nejprve musí z cesty odstranit svého soka, již zmíněného Vavřince Makovského. Z císařského komorníka se díky Langovu udání stal rázem stíhaný pachatel a posléze vězeň.

V domě U tří růží je podle legendy uchován cenný pergamen s popisem alchymistické transmutace. Je to ale jenom pohádka, které však naivní Lang uvěřil a dlouhá léta dům prohledával.

(nov)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044758
DnesDnes386
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden2290
Tento měsícTento měsíc19111

Partnerské weby