+ Zvířata se mezi sebou dokážou domluvit. To je poznatek, který nám není neznámý. Ale že by měla vlastní specifické dialekty, které se používají ve skupině, v níž vyrůstají a žijí? Kanadští biologové osmnáct let nahrávali vorvaně obrovské, kteří

spolu komunikovali, a zjistili, že každý velrybí klan má svoje nářečí. „Mluví“ mezi sebou pomocí různých zvuků, které připomínají klikání, klapání a pískání. Tento „dialekt“ mláďatům předávají nejen jejich matky, ale i ostatní členové skupiny.

+ V archeologii doba halštatská (nazvaná podle rakouského města Hallstadt) navazovala na dobu bronzovou a sahá od 8. do 5. století př. n. l. V roce 1846 zde byla objevena pod solnými doly pohřebiště s více než 1 500 hroby. Z nálezů je zřejmé, že tehdejší těžba soli velice vynášela. Důkazem jsou zlaté šperky, bronzové nádoby a zdobená keramika. O pár desítek let dříve zde byl objeven „muž v soli“. Právě díky tomuto nerostu bylo jeho tělo zachováno v pozoruhodně neporušeném stavu. Obyvatelé Hallstadtu ho tenkrát pohřbili na hřbitově, takže se pro dnešní vědu, bohužel, nezachovalo.

+ Od které doby se naši předkové pokoušeli o experimenty v oblasti chirurgie? Pravděpodobně již od doby kamenné. Důkazem toho může být nález lebky tura ve francouzském Champ-Durand , na které jsou patrny známky trepanace. Ověřovali si již v oněch dobách své teoretické poznatky na zvířatech? Otvor o velikosti 6,4 x 4,7 centimetru totiž nevznikl v důsledku úrazu. Výsledky analýzy svědčí o tom, že na otvoru jsou patrny škrábance podobné těm, jaké vznikají při trepanacích lidských lebek. Zřejmě půjde o nejstarší podobný zákrok, který byl na zvířeti uskutečněn.

(st)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044759
DnesDnes387
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden2291
Tento měsícTento měsíc19112

Partnerské weby