Velká pyramida v Gíze fascinuje již po celá staletí značné množství poutníků a turistů. Je opravdu monumentální a skrývá v sobě nejedno veliké tajemství. Kdo ji nechal postavit? Byl to faraon Chufu (řečený Cheops), jak se dosud

soudilo? Ten zemřel zhruba před 4,5 tisíci lety. Nebo to byl někdo jiný, například jeho synové?

Vědci zatím měli za to, že pyramidy jsou dílem tisíců a tisíců otroků, z nichž mnozí přišli při stavbě těchto dechberoucích děl o život. Také nikdo nepochyboval o tom, že materiál se získával z pískovce vylámaného v nedalekém lomu.

Doktor Michael Barson z Masachusettského technologického institutu se snažil přijít věci na kloub a pět let mikroskopicky zkoumal vzorky materiálu, ze kterého byla Velká pyramida vybudována. Došel k překvapivému závěru. Kvádry, ze kterých se pyramida skládá, nejsou z přírodního pískovce, ale z jakéhosi starověkého betonu, velmi tvrdého a odolného. Kdo ovládal takovou technologii? Byli to starověcí Egypťané?

Každopádně bude ještě pár let trvat, než přijdou vědci záležitosti na kloub a pak se možná budou přepisovat některé kapitoly učebnic dějepisu.

(les)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2094711
DnesDnes720
VčeraVčera973
Tento týdenTento týden1693
Tento měsícTento měsíc16497

Partnerské weby