+ Archeologové odhalili na severozápadě Peru obrovské dětské obětiště. S počtem zhruba 140 koster se řadí mezi největší svého druhu v Jižní Americe. Vědci se shodli, že strůjcem tohoto masakru jsou obyvatelé Říše Chimů – předkolumbovské

civilizace, která vznikla asi v 10. století. Všechny kostry měly rozřezané hrudní koše, byla jim tedy vytrhána srdce. Odborníci se domnívají, že tímto způsobem se Chimové snažili naklonit si božstvo, které jim mělo seslat počasí vhodné k dobré úrodě.

+ Co by nastalo, jestliže by se náhle udála nečekaná a hrozivá katastrofa, například srážka s nějakým obrovským mimozemským tělesem nebo masivní sopečná činnost? Navrátili bychom se do doby kamenné? Podle vědců tato hypotéza není nereálná. Odborníci soudí, že lidé by pravděpodobně přežili, i když ztráty na životech by byly masivní a společnost by se vrátila minimálně „do středověku“. Ovšem těleso o průměru nad 30 kilometrů už by dokázalo pozemský život zlikvidovat a přežily by pouze mikroorganismy. Povrch planety by se stal na dlouho neobyvatelným.

+ Před 15 lety byla na poušti Atacama v Chile nalezena zvláštní kostra jen 17 centimetrů dlouhá. Okamžitě se spekulovalo o tom, že se jedná o mimozemšťana. Zastánci této teorie argumentovali tím, že měla podivnou hranatou lebku, jen deset párů žeber a neobvykle sešikmené oční důlky. Světlo do záhady přinesli vědci ze Stanfordu. Odebrali DNA a shodli se na tom, že se jedná o kostru lidskou. Na vině neobvyklého vzhledu byla bezpochyby vícečetná genetická mutace. Dítě zemřelo zhruba před 40 lety, zřejmě po předčasném porodu. Bylo však s podivem, že mělo již vyvinutou kostru odpovídající jedinci ve věku šest až osm let. Způsobil takové postižení chilský ledek, který se zde dříve těžil?

(st)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2094711
DnesDnes720
VčeraVčera973
Tento týdenTento týden1693
Tento měsícTento měsíc16497

Partnerské weby