Stěhování živočichů. Zvyšující se teplota světových oceánů láká teplomilné ryby k osídlování původně chladnějších oblastí. Ryby i želvy z moře u pobřeží Angoly, Maroka či Mauretánie se nyní

vyskytují i ve vodách Azurového pobřeží či u francouzských břehů Atlantiku. „Příčinou může být změna klimatu,“ míní Stéphan Auffret, ředitel francouzského oceanária v Croisille. Někteří mořští biologové soudí, že k proměně přispívají i hnojiva spláchnutá z polí. Podporují totiž růst planktonu, čímž zvýší úživnost vod.

Obratný lovec. Teplé vody jihovýchodní Asie obývá neobvyklá ryba, která dokáže sestřelovat hmyz na vzdálenost dvou metrů. Stříkoun lapavý (Toxotes jaculatrix) je rozšířen od pobřežních vod jihovýchodní Asie přes Indonésii až k severní Austrálii. Živí se sběrem hmyzu z hladiny a potravu si dokáže obstarat neobvyklým způsobem. Pokud zpozoruje nad hladinou hmyz, je schopen ho zasáhnout prudce vystřeleným proudem vody s vysokou přesností.

Obří hejna sleďů. Sledi vytvářejí jedny z největších hejn, jaká vědci zatím pozorovali. Sledování z družic odhalila, že se ryby připlouvají třít k východnímu pobřeží Severní Ameriky. Jednotlivci se pohybují chaoticky až do chvíle, kdy se v průměru na deseti metrech čtverečních potkají aspoň dvě ryby. V tom okamžiku se začne celá masa rybího hejna pohybovat zcela synchronně. Sledi následují pár „vůdčích ryb“ až na místa vhodná ke tření. Hejno sleďů čítá stovky milionů jedinců, zabírá plochu několika desítek kilometrů čtverečních a dosahuje celkové hmotnosti kolem sto tisíc tun.

(dra)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2094707
DnesDnes716
VčeraVčera973
Tento týdenTento týden1689
Tento měsícTento měsíc16493

Partnerské weby