Koncem 20. století klimatologové dospěli k výpočtům, že se horké a suché pouštní pásmo posune značně severním směrem. Tyto výpočty se skutečně v posledních letech potvrzují. Například poušť Sahara se ve své jižní části zmenšuje a jak

ukazují družicové snímky, v nejjižnějším cípu Sahary začínají dřívější duny ustupovat. K tomu přispěly vyšší atmosférické srážky. Také na synoptických meteorologických mapách se tam daleko častěji objevuje oblačnost frontálních systémů i některých tlakových níží, což byla dříve situace zcela výjimečná.

Odborníci dávají tento vývoj do souvislosti s měnícími se klimatickými poměry v jednotlivých částech světa. V tomto případě suché pouštní oblasti pozvolna opouštějí své někdejší jižní pozice a začínají se posouvat severním směrem. Posun pouští a stepí z Afriky do oblasti jižní Evropy a některých míst ve střední Evropě byl podle mínění klimatologů již nastartován. Nakonec tyto stepní tendence pociťujeme také zřetelně u nás, v severozápadní části České republiky, kde se nejen výrazně otepluje, ale ubývá i atmosférických srážek. Letos zde pak stepní charakter počasí zcela převládl, takže v jarních a letních měsících na mnohých místech spadlo jen několik málo milimetrů srážek.

(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183522
DnesDnes331
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2552
Tento měsícTento měsíc10461

Partnerské weby