+ V nejhlubším zlatém dole světa, který se nachází v Jihoafrické republice, dosahují teploty v místech, kde je dolováno zlato, až 77 stupňů Celsia. Mohutné zlaté žíly tlusté až jeden metr jsou v hloubce čtyř kilometrů. Aby horníci v

takových podmínkách vůbec přežili, vhání do dolu čerpadla ledovou slanou hmotu, která dokáže pracoviště ochladit až na 30 stupňů. Tento důl je jedním z nejbohatších zlatých nalezišť na světě.

+ Nejvyšší teplota lávy byla naměřena u podmořské sopky West Mata v Tichém oceánu. Sopku zkoumali vědci z oceánografické společnosti NOAA poprvé v roce 2008 pomocí robotické ponorky a touto metodou je sledována dodnes. Tehdy také zaznamenali výrony lávy o neuvěřitelné teplotě 1 300 stupňů Celsia, přičemž teploty se u lávy pohybují mezi 700 – 1200 stupni. Sopka se nachází 1,2 km pod hladinou oceánu. Další výbuch byl zaznamenán o rok později a sopka je stále aktivní. Láva produkovaná touto podmořskou sopkou obsahuje vysoké koncentrace hořčíku a křemíku.

+ Pět a půl tisíce let starou hrobku objevili archeologové v Irsku. Ta je složena z dvou pohřebních komor. Nedaleko ní vypátral satelit další dvě možné hrobky. Práce na odkrývání hrobů trvaly více než rok. Objev hřbitova z neolitu pomůže prohloubit znalosti o pravěkých zemědělcích a kultuře před pěti tisícovkami let.

+ Je téměř nepochopitelné, že by se na Antarktidě mohlo nalézat místo, kde teplota dosahuje 25 stupňů Celsia. Avšak v nově objevené jeskynní síti, která se nalézá na Rossově ostrově, tomu tak je. Vědci jsou přesvědčeni, že se zde nalézají i dosud neznámé formy života, ekosystém, který je dokonale izolovaný. Najdou se zde neznámé druhy rostlin a hmyzu? A co způsobuje tak neobvykle vysokou teplotu? Podle odborníků je to sopka Mount Erebus, která je stále aktivní.

(st)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183522
DnesDnes331
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2552
Tento měsícTento měsíc10461

Partnerské weby