Co je cikorka, to už ví z mladší generace dnes jen málokdo, ti sečtělí možná díky knihám z válečného období. Každopádně cikorka sehrála významnou roli v mocenských válkách na počátku 19. století. Císař Napoleon

Bonaparte ve svém úsilí o to, aby se Francie stala ve všech oblastech soběstačným státem, totálně eliminoval dovoz zrnkové kávy, kterou nahradil právě cikorkou. Ačkoli se později po jeho pádu začala káva do Francie opět dovážet, Francouzi se cikorky nevzdali a přidávali si ji do nápoje z pravé kávy. Tento způsob obohacení kávy o chuť cikorky zřejmě inspiroval také obyvatele (často s francouzskými kořeny) největšího města jižanského státu Louisiana a jednoho z nejbohémštějších amerických měst New Orleansu, kde je dodnes směs pravé kávy a cikorky považována za zcela běžný a oblíbený nápoj nejen mezi domácími, ale stala se atrakcí i pro turisty.

A co tedy cikorka vlastně je? Je to upražený rozdrcený kořen rostliny čekanky obecné (Cichorium intybus), která byla známá již ve starém Egyptě. Kávu nahrazovala za obou světových válek a vzhledem k tomu, že neobsahuje kofein, byla zvláště oblíbená u dětí a kojících matek.

(tes)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2069833
DnesDnes1044
VčeraVčera1237
Tento týdenTento týden2281
Tento měsícTento měsíc16869

Partnerské weby