Co je cikorka, to už ví z mladší generace dnes jen málokdo, ti sečtělí možná díky knihám z válečného období. Každopádně cikorka sehrála významnou roli v mocenských válkách na počátku 19. století. Císař Napoleon

Bonaparte ve svém úsilí o to, aby se Francie stala ve všech oblastech soběstačným státem, totálně eliminoval dovoz zrnkové kávy, kterou nahradil právě cikorkou. Ačkoli se později po jeho pádu začala káva do Francie opět dovážet, Francouzi se cikorky nevzdali a přidávali si ji do nápoje z pravé kávy. Tento způsob obohacení kávy o chuť cikorky zřejmě inspiroval také obyvatele (často s francouzskými kořeny) největšího města jižanského státu Louisiana a jednoho z nejbohémštějších amerických měst New Orleansu, kde je dodnes směs pravé kávy a cikorky považována za zcela běžný a oblíbený nápoj nejen mezi domácími, ale stala se atrakcí i pro turisty.

A co tedy cikorka vlastně je? Je to upražený rozdrcený kořen rostliny čekanky obecné (Cichorium intybus), která byla známá již ve starém Egyptě. Kávu nahrazovala za obou světových válek a vzhledem k tomu, že neobsahuje kofein, byla zvláště oblíbená u dětí a kojících matek.

(tes)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183522
DnesDnes331
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2552
Tento měsícTento měsíc10461

Partnerské weby