Bazilika (řecky βασιλική στοά) je královské sloupoví, sloupořadí, kde byl vládnoucí úřad, soudní síň nebo veřejný prostor pro občany. Později byla bazilika vyhrazena jako audienční sál císaře

(basilikos, basileos = královský sál).

Čestný titul bazilika větší (basilica maior) je udělen pouze papežským (do roku 2008 patriarchálním) kostelům v Římě. Titul bazilika menší (basilica minor) uděluje papež významným kostelům po celém světě.

 Pět chrámů v Římě má titul bazilika větší - svatých Janů v Lateráně, svatého Petra ve Vatikánu, Panny Marie Větší (Sněžné) na Esquilinu, svatého Pavla za hradbami a svatého Vavřince za hradbami.

Velechrám (bazilika) sv. Petra ve Vatikánu (Sancti Petri in Vaticano - San Pietro in Vaticano), byla původně katedrálou konstantinopolského (cařihradského) patriarchy (v letech 329 - 1054, 1204 - 1964). Po rozdělení církve na pravoslavnou a katolickou v roce 1054 tyto pravomoci přestaly platit. Jako jeden ze dvou středověkých katolických chrámů (s bazilikou sv. Jana v Lateráně) byl vždy hlavní oltář obrácen tváří k lidu (orientován na západ). Katolické (i pravoslavné) kostely mají hlavní oltář na východ, směrem k Jeruzalému.

+ Velechrám sv. Petra pojme 60 000 lidí.
+ Na přestavbě a výzdobě velechrámu se v 16. století podíleli umělci Gian Lorenzo Bernini, Michelangelo Buonarotti, Raffael Santi a další.
+ Před bazilikou je náměstí sv. Petra s Berniniho kolonádou s 280 sloupy a 164 sochami. Kolonáda tvoří ovál, který symbolizuje náruč Boží a církve.
+ S velechrámem sousedí Apoštolský palác, který má 3 000 místností, osm slavnostních a 200 obyčejných schodišť a 20 nádvoří. Papežův soukromý byt je ve 4. patře paláce. Papežovo apartmá má 19 pokojů, jeho vlastní byt tvoří ložnice, pracovna a obývací pokoj. Ostatní místnosti jsou k dispozici sekretáři, kaplanovi a hlídce Švýcarské gardy. Sixtinská kaple je součástí papežského paláce.

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183524
DnesDnes333
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2554
Tento měsícTento měsíc10463

Partnerské weby