Užiteční termiti. Nevíte si v zahradě rady s početnými mraveništi? Potom je dobře prozkoumejte, než přistoupíte k likvidaci. Třeba narazíte na zlatou žílu. Podobnou zkušenost učinili vědci v Austrálii, tedy v zemi, která je na zlato

bohatá, ale po 150 letech těžby je stále obtížnější objevit nová naleziště. Nyní se ale zjistilo, že termiti při stavbě svých hnízd vynášejí materiál i z hlubších vrstev v podloží, a pokud se v něm objeví zlatý prach, lze na základě jeho obsahu odhadnout vydatnost naleziště. Obdobně využívají mravenců a jiných druhů hmyzu archeologové pátrající po stopách dávných civilizací.

Jak na vši. Vši se stávají stále větší hrozbou na celém světě. Rychle si zvykají na prostředky, které je mají vyhubit, a jsou téměř nezničitelné. Dva američtí biologové z univerzity v Utahu přišli s nápadem, jak bezpečně zničit nejen dospělé vši, ale i jejich vajíčka. Stačí jedno ošetření. Používá se k tomu horký vzduch z přístroje podobného fénu na vlasy. Je ale teplejší a musí působit třicet minut. Parazity horký vzduch zcela vysuší a speciálním hřebenem se odstraní.

(dra)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2123302
DnesDnes789
VčeraVčera895
Tento týdenTento týden3662
Tento měsícTento měsíc16795

Partnerské weby