Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Rybářská konkurence. Na skalnatých útesech při pobřeží Skandinávie, Islandu a Skotska hnízdí - mimo jiné - v četných hejnech kormorán velký. Tento velmi dobrý plavec, potápěč a lovec ryb je nevítaným hostem v rybářských rajonech, zejména v době krmení mláďat, protože

nenasytní potomci vyžadují po svých rodičích velké příděly drobné rybí potravy, což nesou rybáři velmi nelibě. Kormorán je však takovým mistrem rybářského umění, že ho čínští rybáři začali užívat při lovech v moři. Aby zabránili tomu, že ryba neskončí v jeho žaludku, dostane každý kormorán - lovec kolem hrdla kroužek, který zabraňuje spolknutí ryby.

Okopírují peří tučňáků. Vědci se dlouho domnívali, že se na peří tučňáků Humboldtových netvoří led, protože odpuzuje vodu. Nedávno zjistili, že je to složitější. Pírka tučňáků mají totiž zvláštní strukturu. Ta vytváří, spolu se schopností odpuzovat vodu, povrch, který nenamrzá. Vědci chtějí využít tento objev k tomu, aby vytvořili speciální vlákna, na kterých se led „nechytne“ ani za vysokých mrazů. Našla by uplatnění v řadě oborů, třeba i v tak prozaických, jako jsou elektrické izolace.

Orel mořský je největším dravým ptákem, se kterým se můžeme u nás setkat. Délka jeho těla se pohybuje mezi 76 a 92 centimetry a rozpětí křídel může činit až 2,5 metru. Zbarvuje se dohněda, dospělí ptáci mají bílý ocas a žlutý zobák. Pro mladé jedince je charakteristický černý zobák a skvrnité peří. Orel se zabydluje v blízkosti vodních ploch a hnízdo buduje zpravidla ve vysokých stromech. Svůj příbytek každoročně dostavuje, takže může dosáhnout obřích rozměrů.

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3076833
DnesDnes263
VčeraVčera461
Tento týdenTento týden2734
Tento měsícTento měsíc263

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab