Papež(latinsky papa) je nejvyšším představitelem katolické církve, zároveň je suverénem Vatikánua biskupem Říma. Představuje nástupce sv. Petra, jednoho z původních apoštolů, který je považován za prvního papeže. Ten je pochován v Římě a nad

tímto místem je vystavěn chrám sv. Petra. Dál je papež vnímán jako zástupce Ježíše Krista na Zemi. Pokud stávající papež zemře, nebo se vzdá úřadu, sejdou se za účelem volby nového papeže kardinálové, kteří jsou mladší 80 let, na konkláve. Papež musí být zvolen alespoň dvoutřetinovou většinou hlasů přítomných kardinálů.

+ Hadrián VI. (Adrian Florenszoon) se narodil v Utrechtu roku 1459. Zatím je to jediný Holanďan na stolci sv. Petra. Byl velice vzdělaný a nadaný. Hadrián (Adrian) si ponechal své křestní jméno i po zvolení papežem. Římané mu dávali najevo, že je „cizák“ z chudého flanderského rodu. Hadrián zakázal zábavy v kurii a nechal zbořit palác Belveder. Odsoudil nepotismus, odmítal prosby i žádosti všech svých příbuzných, aby jim dal nějaké úřady. Jeho ostatky jsou uloženy v kostele Panny Marie Duchovní (Santa Maria della Anima).

+ Pavla III. (Alessandro Farnese) jmenoval v 25 letech papež Alexandr VI. kardinálem a biskupem tří diecézí, přitom byl ženatý a měl čtyři děti. Teprve ve 45 letech byl vysvěcen na kněze, věnoval se politické diplomacii. Na svatopetrský stolec usedl v roce 1534. Po zvolení podporoval nepotismus, ale začal i s reformou církve. Podporoval také řeholní řády, hlavně ty, které pečovaly o nemocné. V roce 1537 Pavel III. vydal bulu Sublimus Dei (Vznešenost Boží), ve které zakázal zotročování indiánů v Americe. Uvalil klatbu na Jindřicha VIII. a na celou Anglii uvalil interdikt (zákaz sloužení bohoslužeb). Roku 1542 ustanovil Svaté officium - apoštolský tribunál - na vedení procesů s kacíři.
 Za jeho pontifikátu Michelangelo dokončil fresku Poslední soud v Sixtinské kapli. Před smrtí Pavel III. přiznal, že nepotismus byl jeho největší životní chybou.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104558
DnesDnes629
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1505
Tento měsícTento měsíc13651

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab