K důvodům, proč mladí lidé uvažují o stěhování od rodičů, aby se mohli osamostatnit, patří zejména útěk před problémy domova, získání větší svobody, pomoc kamarádovi, který zrovna hledá spolubydlícího, získání větších zkušeností. Otázkou je, zda tito

mladí lidé budou šťastní, až jednou od rodičů odejdou. Pokud se například odstěhují jen proto, že touží uniknout momentálním problémům nebo chtějí více osobní svobody, pravděpodobně je čeká brzy rozčarování. Musejí počítat s platbou vlastních účtů, s přípravou jídel, s úklidem, postarat se sami o sebe a rovněž vhodně vyplnit svůj volný čas, kdy s nimi právě přátelé či rodina nebudou. Mnozí však začínají toužit po nezávislosti ještě mnohem dříve, než jsou na ni skutečně připraveni.

Odstěhovat se od rodičů je něco obdobného jako vydat se na několikadenní výlet do přírody, rozdělat oheň, něco si uvařit a umět se náležitě orientovat v mapě a přírodě. Možná by pro další rozhodování napomohlo, kdyby si každý mladý člověk hospodaření s penězi mohl vyzkoušet jaksi cvičně. Pokud už mladí pracují, mohou dávat rodičům částku, která odpovídá tomu, kolik za sebe každý měsíc v samostatném životě vydají. Zahrnovat by měla náklady na jídlo, bydlení i další nezbytné věci. Jestliže pak zjistí, že nejsou schopni tolik peněz zaplatit, zřejmě tedy ještě nepřišel správný čas odstěhovat se.

Mladí, kteří odcházejí z domova, utíkají často z dosahu rodičovské autority. Takový přístup trochu připomíná snahu řídit vozidlo se zrakem upřeným do zpětného zrcátka, takže je obtížné vidět, kam vozidlo vůbec směřuje. V některých případech se však může stát, že kdo zase zůstane u rodičů příliš dlouho, nezíská dostatečnou zralost a schopnost, aby mohl žít samostatně. Přesto není důvod s odchodem z domova příliš spěchat a je vždy lépe o takovém kroku důkladně přemýšlet.

(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2786309
DnesDnes670
VčeraVčera1057
Tento týdenTento týden4427
Tento měsícTento měsíc16420

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab