Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Jako všechny hrady mají i Točník a Žebrák svou legendu o ukrytých pokladech. Tiše tu údajně leží dodnes kdesi poblíž bývalé západní brány. Vartemberkové ji zbudovali po smrti krále, aby návštěvníci nemuseli projíždět kolem prokletého jezírka. Navíc nechali vyhloubit 100 metrů hlubokou studnu. Z jezírka tak už potom nemuseli brát vodu. Proč takové obavy? I někteří návštěvníci prý u jezírka omdlévali nebo se necítili dobře. Ale zpět k pokladům.

Na Točníku se hledala socha zlatého býčka, na Žebráku blíže nespecifikované cennosti. Nejlepší bylo přijít na svátek svatého Rocha, kdy hradní zříceninou hlaholí hlasy a zvony, zemřelí se na hradě scházejí jednou ročně na hostinu. Soška býčka je také zvláštní. Byl tu snad uctíván a později ukryt nějaký pohanský kultovní předmět? A nebyl v časech Václava IV. používán k rituálním účelům? Leccos odhalíme z královského emblému, stačí se zadívat pozorněji. Jednorožec, lazebnice, lesní muž a podivný ledňáček s točenicí. Točenice je speciální uzel či spíše smyčka na šátku.

Oba hrady mají i své bílé paní. Na Točníku se zjevovala členka fraucimoru královny Žofie a pro pokoj její neklidné duše se měla nechat sloužit mše svatá hned na třech místech: u sv. Víta, v Břevnově u benediktinů a v Žebráku. Žebrácká bílá paní se zjevuje trochu netradičně - v pravé poledne se prochází kolem mohutné věže. Původ městečka Žebrák je spojován s knížetem Oldřichem a zuboženými cizinci, prchajícími před trestem. Šlechtic jim nechal v lese postavit přístřešek a zabezpečil jim základní stravu, aby se nemuseli chovat jako žebráci. Jiná verze zmiňuje, že toto panství bylo nejchudším v držení, proto získalo své jméno. Točník to má složitější. Což takhle pověst o otáčivém (energeticky aktivním) vrchu? Nebo že by jméno hradu souviselo s již zmiňovanou královskou točenicí? Může to objasnit i první verzi pověsti? Smyčka (uzel) může symbolizovat magické místo, tzv. energetický uzel, křižovatku proudů. A právě na takovýchto křižovatkách se dějí podivné věci a můžeme s onou energií i pracovat, pokud to dovedeme. A Václav IV. takové schopnosti rozhodně měl!
(nov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3076825
DnesDnes255
VčeraVčera461
Tento týdenTento týden2726
Tento měsícTento měsíc255

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab