FOTO: NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH/NEW ENGLANDJOURNAL OF MEDICINE
V Asii se objevila nová nemoc. Je stejně drtivá jako AIDS. Napadá totiž imunitní systém, který se pak nedokáže bránit jakékoliv nákaze. Sama ale nakažlivá není. Vypadá to na genetický základ, tedy vrozené dispozice, které se kombinovaly tak, že nemoc mohla propuknout. Nemoc ovšem napadá - alespoň zatím - jen abyvatele Asie, a to jak na samotném domovském kontinentě, tak po světě. Objevila se u Asiatů i v USA. Co to znamená?

Jistě, jednak výzvu pro výzkumníky. Přijít tomu na kloub třeba pomocí genetického inženýrství. Ale co když tady jde ještě o něco vyššího? Někdo řekne Bůh, někdo příroda, někdo cosi jiného, co určuje děj ve vesmíru a co neznáme - nemoc se jako by náhodou objevila (a není první) v přelidněné asijské části světa. Je cílem regulovat množství lidí?  AIDS se také objevilo v Africe, kde nová medicína umožňovala přežívat podstatně většímu množství lidí než dříve. Vylidnila celé oblasti, kde by za příznivějších podmínek dnes běžně mohly žít rodiny s deseti i více dětmi. Velký počet dětí si rodiče pořizovali, protože většina zemřela hladem nebo nemocemi. To se ale dnes už dá humanitární pomocí a pod. vyřešit. Africké obyvatelstvo ale decimují místní války. Drsně řečeno, příroda tady zasahovat proti přemnoženému obyvatelstvu moc nemusí. Lidé se zabíjejí sami a nechávají tady dostatečnou spoušť.

V Asii je to jiné. Životní úroveň jde rychle nahoru a přibývá obyvatel. Je zajímavé, že nová nemoc napadá lidi starší 50 let na Tchaj-wanu a Thajsku. Tchaj-wanci, to jsou v podstatě Číňané. Je tedy pravděpodobné, že nemoc se už vyskytuje i v Číně, nejlidnatější zemi. Jen zatím nebyla dignostikována, smrt se přičítá právě nemoci, která pak oslabený organismus napadla. Náhoda? Záměr čehosi? Nebo je celá taková úvaha nesmysl? Závěr si udělejte sami.

Více podrobností na:
http://www.novinky.cz/veda-skoly/276929-nova-zahadna-nemoc-nici-imunitu-jako-aids-ale-bez-viru-hiv.html

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104558
DnesDnes629
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1505
Tento měsícTento měsíc13651

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab