Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Patříte k lidem, které když je někde píchne, zabolí, hned se vidí v ordinaci lékaře nebo rovnou na nemocničním lůžku? Možná je to tím, že každý problém a obtíže vás vedou přinejmenším k tomu, abyste usedli k počítači a na webových stránkách hledali svoji „zaručenou diagnózu“. Je však třeba se hned znepokojovat? Pocit zdraví je složitý stav, ale některé příznaky nás mohou ujistit, že nejde o žádnou smrtelnou chorobu, vážnou nemoc. Podle kterých znaků lze odvodit, že naše neodbytné myšlenky v souvislosti se zdravím jsou falešné?

Fyzická kondice
Je to dobrý indikátor zdraví. Jestliže vám neschází energie po celý den a ani po příchodu z práce nemáte pocit, že jste zralí rovnou ulehnout do postele, je to dobrý signál. Pokud výkonnost výrazně neklesá, jste poměrně odolní proti každodennímu stresu, máte výdrž, můžete si gratulovat.

Optimální hmotnost
Jste spokojení se svou hmotností? Nejste ani příliš silni, ani příliš hubení? Pokud se body mass index (BMI) pohybuje do 25, je všechno v naprostém pořádku. BMI je hodnota vypočtená podle vzorce: váha v kg dělená výškou v metrech na druhou. Hodnota nad 25 signalizuje nadváhu, nad 30 pak obezitu. Body mass index je také dobrým ukazatelem rizika srdečně cévních onemocnění. Také měření obvodu pasu je velmi jednoduché a mnohé může napovědět o riziku některých civilizačních chorob. Jestliže má žena víc než 80 cm a muž více než 94 cm, může jít o sklon onemocnění cukrovkou, k vysokému krevnímu tlaku a jiným chorobám.

Dobrý vzhled
Zdraví a krása jdou ruku v ruce. Jistým signálem, že něco není s organismem v pořádku, mohou být například vlasy vypadávající v chomáčích, deformující se nehty, jejich podezřelé zabarvení, lámavost. Přechodné zhoršení stavu pokožky, vlasů nebo nehtů může být ovšem následek jednostranného jídelníčku, nedostatku vitaminů, některých živin.

Hojení ran
Řízli jste se při nějaké domácí práci nebo kutění na chalupě, popálili jste se při vaření, máte drobné odřeniny z rekreačního sportování, cvičení? Jestliže za pár dní o nich nevíte, je všechno v naprostém pořádku. Pokud se ovšem na těle objevují záhadné modré flíčky, pokožka se při stlačení zabarví do modra, mohou to být známky, že všechno v těle nemusí fungovat, jak má.

Pravidelná stolice
Pravidelná stolice je známkou zdravého života. Už Hippokrates tvrdil, že stolice se má hodnotit podle kvality a ne kvantity. Pokud se neopakuje více než třikrát denně, je všechno v pořádku. Vyprazdňování je však velice individuální záležitost, a tak jestliže nemáte časté průjmy nebo zácpu, stolice neobsahuje krev, pravděpodobně jste zdraví jako rybička..

Sexuální vitalita, optimismus
Schopnost pozitivně prožívat sexuální život je dalším z ukazatelů optimálního zdraví stejně jako optimistická mysl. Když intimní chvíle přinášejí nějaké zdravotní problémy nebo jestliže po osmihodinovém spánku vstáváte rozlámaní, bez nálady, často chodíte v noci na toaletu, nebude od věci poradit se s ošetřujícím lékařem.
(pru)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3076818
DnesDnes248
VčeraVčera461
Tento týdenTento týden2719
Tento měsícTento měsíc248

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab