Zdraví je to nejcennější, co může člověk vlastnit. V současnosti, když pro něj musíme stále častěji sáhnout hlouběji do peněženky, se vracíme k lidovým radám, osvědčeným receptům našich babiček, jejich návodům na léčení nejrůznějších potíží a chorob. Připomeňme hojivé účinky některých známých léčivých bylinek.

TŘAPATKA
Terapeutické účinky:
Éterické oleje a flavonoidy, které obsahuje, posilují imunitní systém, obranyschopnost organismu. Podporuje rovněž léčbu infekcí močových cest, vhodná je jako prevence nemocí, neboť povzbuzuje odolnost těla. Třapatka je považována za přírodní analgetikum, umí tlumit bolest, ulevuje při chronických obtížích kloubů.
Praktické rady: Třapatku lze používat ve formě čajů, sirupů, mastí. Ve formě tinktury se na vnější použití s úspěchem používá na proleženiny, popáleniny, ekzémy, lišeje. Čaj na prostatické potíže,záněty horních cest dýchacích.

JITROCEL
Terapeutické účinky:
K nejdůležitějším patří slizové látky, které působí protizánětlivě a třísloviny se stahujícími účinky. Jitrocele se užívá při zánětlivých změnách sliznice úst a krku, při kašli, astmatu, kožních zánětech, při bodnutí hmyzem.
Praktické rady:
Čaj z jitrocele se osvědčuje při angíně, chřipce, zánětech dýchacích cest. Nálev z této bylinky je účinným kloktadlem při zánětech ústní dutiny. Gáza namočená do nálevu se přikládá na popáleniny, na místa postižená říznutím, na špatně se hojící rány, při poranění kůže.

FENYKL
Terapeutické účinky:
Užívá se na posílení žaludeční a střevní činnosti, při ledvinových chorobách, jako prostředek proti nadýmání a úporné zácpě. Fenyklový plod obsahuje silici, flavonoidy a přírodní antioxidanty, jejichž kombinace uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, močopudně, tlumí růst choroboplodných zárodků.
Praktické rady: Odvaru se používá jako obklad při zánětech očí, také jako kloktadlo při bolestech v krku. Fenyklový čaj snižuje vysokou kyselost žaludečních šťáv, má pozitivní vliv na celkovou očistu organismu, je vhodný při onemocnění dýchacích cest, kašli. Navozuje pocit sytosti, proto se doporučuje při dietních kúrách.

RAKYTNÍK
Terapeutické účiny:
Rakytník působí antioxidačně a tím velmi účinně podporuje buněčnou regeneraci a posiluje imunitu. Pomáhá při chronických infekčních nemocech, v rekonvalescenci, působí proti skleróze.
Praktické rady: Rakytníková šťáva přispívá k regeneraci buněk, posiluje odolnost organismu, pomáhá při nechutenství, preventivní užívání se doporučuje v období velkého stresu, při jarní únavě a podobně.

ZEMĚDÝM
Terapeutické účinky: Používal se pro posílení žaludku a jater, jako močopudný prostředek. Snižuje krevní tlak, zlepšuje látkovou výměnu, tiší bolesti hlavy. Hlavní látkou je fumarin, který pomáhá proti křečím žlučových cest a horní části trávicího ústrojí, reguluje sekreci žluči.
Praktické rady: Čaj ze zemědýmu doporučovaly bylinářky při zácpě, na podporu látkové výměny, obklady nebo koupele na hemoroidy, ekzémy, kožní vyrážky.
(map)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506795
DnesDnes634
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden634
Tento měsícTento měsíc18141

Partnerské weby

apartman banner