Řeč je o cigaretách. Podle vědeckých studií zkracuje kouření život průměrně o pět až deset let. Proto se musí kuřáci, kteří chtějí skoncovat s tímto zlozvykem, obrnit především pevnou vůlí, podporou okolí, odborníkem a minimálně dvanáctitýdenní odvykací léčbou. Někdy nestačí dojít pouze k rozhodnutí přestat s kouřením, neboť jen za několik hodin od poslední cigarety se už objevují abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu, jako je neodbytná touha po cigaretě, špatná nálada až deprese, podrážděnost, nespavost i jiné obtíže. Tyto abstinenční příznaky jsou nejčastěji důvodem neúspěchu při odvykání kouření, tedy důvodem, proč se i kuřák rozhodnutý nekouřit ke kouření zase vrátí. Některé abstinenční příznaky, například chuť na cigaretu, zvláště pak v určitých typických situacích, mohou přetrvávat i déle než deset týdnů. S tím souvisí i doprovodná zvýšená chuť k jídlu a nárůst hmotnosti.

Pokud v průběhu léčby žádné abstinenční příznaky necítíte, znamená to, že léčba je účinná. Po předčasném vysazení léku se však mohou abstinenční příznaky znovu objevit. Jeden či dva měsíce nekouření jsou jistě pádným důvodem k radosti, avšak nemusí vždy znamenat, že jste se definitivně zbavili své závislosti. Dlouhodobě nejúspěšnější v odvykání kouření jsou pak jednoznačně ti, kteří v léčbě vytrvali tři až šest měsíců. Závislost na nikotinu vyžaduje určitý čas, trpělivost.
(pak)

DODATEK
Závislost na kouření způsobuje i značnou finanční zátěž. Stačí, když kuřák za den v průměru vykouří 30 cigaret. Pokud vezmeme v úvahu, že jedna krabička po dvaceti kusech stojí v průměru 70 korun, vyjde to kuřáka na den 105 korun, za měsíc už je to více než tři tisíce.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104580
DnesDnes651
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1527
Tento měsícTento měsíc13673

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab