„Psali jste o terapii HADE. Chtěla bych vědět, jestli je pro každého, jestli ji mohou využít třeba i handicapovaní…“ zeptala se paní Anna z Doks.
Petr Matuszek, autor terapie, říká: „Omezení nejsou žádná, pomoci může opravdu i handicapovaným a je jedno, zda je jejich postižení mentálního nebo fyzického charakteru. Pokud ale pracuji se skupinami klientů, snažím se, aby byly v rámci svých potřeb kompaktní. Třeba pro malé děti je zaměření specifické, jinak se pracuje se školní mládeží a úplně jinak právě například se skupinou handicapovaných, kteří vše prožívají intenzivněji, a proto je lépe se v jejich případě soustředit spíše na konkrétní detail. Při vnímání propojení hlasu a pohybu dochází k určité (byť většinou částečně korigované) emoční ventilaci, spouští se jakési vnitřní divadlo, klient se v podstatě částečně sám před sebou obnažuje. Co se mluvení i pohybu týče, jde v prvé řadě o komunikaci a tělo i psychika mají potřebu komunikovat, minimálně v rámci vlastního mikrosociálního prostředí či jednoduše v rámci tělesně psychické funkčnosti. Tělo by si tedy mělo samo dokázat najít příčinu potíží, neřešit důsledek, ale příčinu. Jednoduše řečeno - přijde-li za mnou někdo se špatnou artikulací, nejde tu zpravidla jen o samotnou artikulaci, byť to je prvotní problém, kterým se zpočátku zabýváme. V obecné rovině se pak vždy snažím tělo každého klienta dostat do jakéhosi detoxikačního módu, aby se začalo čistit. Každý klient se naučí dva tři pohyby, které jsou pro něj ty pravé, a ve chvíli, kdy přijde stres, ať už z hluku, z dětí, z pracovního vypětí, z čehokoli, dokáže si alespoň částečně pomoci - odblokovat tělo, podpořit tok svých tělních tekutin i energie. Spolu s tím, jak klienta učím správně dýchat a artikulovat, vytváří se z druhé strany přirozeně se vyvíjející jakýsi paralelní harmonizační program. Klient tak postupně zjistí, že když si například určitým způsobem sedne nebo lehne a konkrétním způsobem se nadechne, bude v konečném důsledku v pohodě. Musí to ale pochopit a procítit, jinak mu pomohu jen pro daný okamžik - a to není tím pravým účelem mé terapeutické práce. Mým cílem je, aby si klient v co nejvyšší míře dokázal pomoci sám. A pokud mne v budoucnu už nebude potřebovat, je to ideální stav a lepší výsledek své práce si nemohu přát! Vše souvisí se vším, proto je přirozené, když vědomým zharmonizováním určité části průběhového procesu dokážeme zharmonizovat celek. Kolikrát za mnou přijde člověk, který koktá, a tedy raději nemluví. Tělo ale komunikuje verbálně i neverbálně, takže mně stačí, že se jen dvakrát nadechne a už vím, kde ho tlačí bota. Jsem fyzioterapeut, nikoli psychoterapeut, ale tělo je komplexní, promlouvá k tomu, kdo mu umí naslouchat.“
(zem)
Kontakt: Petr Matuszek - http://www.centrumterapie.cz/, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104579
DnesDnes650
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1526
Tento měsícTento měsíc13672

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab