Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Z dob římského bájesloví se zachovala pověst, že Amullus, bratr krále Numitora, přikázal vrhnout dvojčata Romula a Rema do Tibery. Bratři však byli zachráněni a vlčicí kojeni tak dlouho, až je později našel pastýř, který je

vychoval.

Existuje celá řada autenticky zaručených případů, kdy děti vyrostly v divočině a starala se o ně zvířata. Psychologové poukazují na to, že v takovýchto dětech pozvolna odumírá citový život a jsou zbavena vztahu k lidskému společenství, plně přijímají životní zvyky zvířat.

Domorodci se báli podivných tvorů

Korunními svědky v jednom takovém případu byl indický biskup Walsh v Bengálsku a k jeho diecézi patřící misionář Joseph Singh z Midnapuru.

Misionář Joseph Singh byl v roce 1920 na misijní cestě a jednoho dne se z ničeho nic jeho domorodí průvodci zdráhali putovat dále do pralesa. Dávali najevo neobyčejný strach a nechtěli Singhovi říci, proč se bojí. Misionář, který byl dobrým znalcem indických pralesů, tušil, že jde o nějakou pověru. Umínil si, že vypátrá, čeho se domorodci tak bojí a co před ním tak úzkostlivě tají. Teprve po dlouhém a úmorném přemlouvání prohovořili. Vyprávěli mu, že v pralese se nachází jeskyně, kterou obývá obrovský vlk ještě s jinými dvěma strašnými bytostmi. Misionář se rozhodl přesvědčit, zda je na této historce něco pravdy.

Následující den sestavil výpravu, která měla proniknout do pralesa až k místu, kde se nalézala jeskyně.

Když se Singh s doprovodem po namáhavém pochodu dostal až k jeskyni, spatřil u jejího vchodu vlčici a nějakého tvora. Na nezvané hosty zvíře zareagovalo obranným instinktem a snažilo se podivného živočicha ochránit. V tu chvíli teprve misionář s úžasem poznal, že je to dítě.

Nejprve se zdálo, že se vlčice postaví proti výpravě, ale pak si to rozmyslela, odhodila dítě a zmizela v pralese. Singh zjistil, že jde asi o dva roky staré děvčátko, jehož tělo bylo poseto četnými zahojenými ranami. Misionář pak vnikl do jeskyně, aby se přesvědčil, zda v ní nejsou ještě jiní obyvatelé. A k překvapení všech tam našel ještě další děvčátko, kterému mohlo být asi osm let.

První nalezené dítě nemělo s přítomností lidí problémy, ovšem starší děvče k sobě nechtělo nechat misionáře přiblížit. Dívka kousala jako vlk a škrábala jako kočka.

Dokonalý zrak a čich

Misionář podal o všem ihned zprávu biskupovi a ten nařídil, aby k němu obě nalezené děti byly přivezeny. Děvčata byla dopravena nejdříve do nemocnice a odtud do sirotčince. I přes veškerou péči mladší dívka zemřela.

Starší děvče dostalo jméno Kamala, dospělo, ale opětovný návrat do civilizace byl velmi náročný. Roky trvalo, než si Kamala vůbec zvykla na lidskou řeč a než přestala vydávat zvířecí skřeky, velký problém byl naučit ji jíst příborem. Lékaři zjistili, že dlouholetý společný pobyt se zvířaty neobyčejně vyvinul její zrak a čich, ale její citové stránka byla na bodu nula. Kamala nakonec podlehla břišnímu tyfu v roce 1929.

(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2922977
DnesDnes525
VčeraVčera533
Tento týdenTento týden4137
Tento měsícTento měsíc13591

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab