Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Od 21. května do 27. května 2011. Končí žofínské deště a začíná fortunátské sušší období, v němž se též mohou v některých letech vyskytovat i tzv. malí ledoví muži - Urban (25. 5.), Filip (26.5.) a Beda (27. 5.). Z pranostických světců patří nyní k aktuálním zejména sv. Urban I. a Filip Neri (26. 5.).  Od poloviny měsíce května dochází ve střední Evropě k podstatnému oteplování, které může b ěžně dosahovat letních hodnot. V některých letech už je proto možné koupání a slunění u vody. Od poloviny 20. století nejsou dokonce nijak ojedinělé ani dny, kdy teploty přes den překračují tropickou třicítku. Tak třeba 22. května 1950 se rtuť teploměru vyšplhala v Praze až na 30,3 stupně Celsia. Tehdy se jednalo o pozoruhodný rekord, ale od té doby se nám zejména na jaře a v létě patřičně dále otepluje, takže tropické teploty v závěrečné květnové dekádě nás už vůbec nepřekvapují.

Pranostiky však všeobecně soudí, že květnové počasí má být nejen spíše chladné, ale hlavně dostatečně deštivé. Bohužel právě v měsíci květnu se u nás často setkáváme s výrazně suchou povětrností, která vegetaci příliš neprospívá. Proto se řada květnových pranostik zabývá alternací suchého a deštivého počasí v některých konkrétních časových úsecích a dnech. K takovýmto datům patří rovněž svátek svatého Urbana 25. května. Sv. Urban I. měl ve skutečnosti představovat římského papeže, který podle jedné z legend obrátil Valeriána - ženicha Cecílie na křesťanskou víru. V pozdějších časech se stal zejména patronem vinařů, vína, vinohradů a bednářů. Lidé jej postupem času začali vzývat proti mrazům, bouřkám a bleskům i proti opilství. Pranostikám se pochopitelně patron vinařů a vína zalíbil, takže ve výrocích to vinařskými výroky jen hýří, neboť podle počasí z konce května se již dalo usuzovat na možnou úrodu: "Urban krásný vyjasněný hojným vínem nás odmění. Déšť na svatého Urbana znamená újmu vína. Pěkný a teplý Urban znamená suchý červenec a srpen, což vinné révě však nikterak nevadí. Na Urbana pěkný, teplý den - bude suchý červenec i srpen. Vinná réva nedbá toho - bude míti vína mnoho. Svítí-li slunce na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně. Urban bez deště - hojnost vína. Po svatém Urbanu mráz neuškodí džbánu."

Období malých ledových mužů se na našem území v dlouhodobém průměru uplatňuje ve dnech od konce druhé dekády května až po dny v polovině třetí květnové dekády. Malí ledoví muži, pro které je charakteristický vpád chladného vzduchu od severovýchodu a celonoční vyjasnění způsobené tlakovou výší, přicházejí s pravděpodobností 10 až 20 procent s mrazíky a s pravděpodobností 50 až 60 procent je doprovází výrazné ochlazení. Jsou tak důsledkem v dlouhodobém průměru se opakovaně dostavující vlny vpádu studeného vzduchu do střední Evropy, kdy je přerušen příliv teplejšího a vlhkého vzduchu od oceánu. Malými ledovými muži jsou u nás Urban, Filip a Beda. K tomu se též vyjadřují některé pranostiky: "Urban bývá zejména zrána studený pán. Dokud Urban z pece nesleze, nebude teplo. Den svatého Filipa přinese buď požehnání nebo lopocení. Filip může ještě přinášet ranní mrazíky. Filip a Beda - může být běda." Co se týče prostředního malého ledového muže, představoval sv. Filip Nerejský italského kněze a mystika, který založil bratrstvo Nejsvětlejší Trojice. Filip Nerejský, též označovaný jako Neri, žil v 16. století ve Florencii a v Římě. Svou neustálou veselostí a laskavostí si získal přízeň všech lidí. Proto se také stal patronem humoristů a dále ochráncem proti neplodnosti žen, proti nemocem končetin i proti zemětřesení.

Jak je každoročně patrné, kromě vinařů, kterým se jedná spíše o teplé slunné počasí, však zemědělci, zahrádkáři, lesníci a vodohospodáři s nelibostí sledují vysoké průměrné denní teploty s nedostatkem deště. Pokud tedy v květnu zavládne značně suchá povětrnost, utěšují se mnozí tzv. vyrovnávajícími pranostikami: "Suchý květen - mokrý červen. Když v květnu málo prší, v červnu se vody vrší." Avšak předpovídat dlouhodobé atmosférické srážky bývá problémem dost ožehavým a nejistým. Podle rozboru dešťových srážek v květnu a v červnu na základě dlouhodobého měření, se totiž ukazuje, že výraznější kompenzace se uplatňují pouze ve 47 procentech případů a častěji pak platí výroky: "Jestli v máji neprší, červen to dovrší. Jsou-li májové hřiby za suché povětrnosti červivé, bude následovat suché léto bez hub."
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761705
DnesDnes284
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3091
Tento měsícTento měsíc9388

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab