Na období od 31. srpna do 6. září...
Na přechodu ze srpna do září vládne naší povětrnosti jilské ochlazení, jehož patronem je svatý Jiljí (1.9.). V dalších dnech první zářijové dekády se pak začíná uplatňovat mariánské pozdní léto. Z pranostických dnů si nyní připomínáme též svatého Štěpána (2.9.), sv. Mansveta (3.9.), sv. Mojžíše (4.9.), sv. Rozálii (4.9.) a sv. Viktorína (5.9.).
Hlavní letní prázdniny končí a ocitáme se na prahu devátého měsíce roku, kterým je září. Podle římského kalendáře se však jednalo teprve o měsíc sedmý, proto byl také nazván september. A právě toto označení proniklo i do většiny evropských jazyků. České jméno září se v lidovém povědomí spojuje se dvěma aktuálními situacemi. Tou první je podle našich dávných předků poměrně klidný a slunečný čas bez výrazné oblačnosti, kdy slunce často září. Ve skutečnosti však s největší pravděpodobností platí druhá verze, která pochází od výrazu "zařijen" neboli malý říjen, popřípadě spojením "za řuje" souvisejícím s dobou podzimní říje jelenů, která už může koncem září skutečně nastávat.
Pokud jde o celkovou závislost na předchozích měsících, zůstává září v pořadí ovlivnění na třetím místě. Ve stupnici vlivu na následující měsíce je pak září jednoznačným favoritem, jinak řečeno - nejvlivnějším měsícem celého roku. Má silný kladný vliv na říjen téhož roku, na červenec a srpen následujícího roku a na duben, srpen i září po dvou letech. To by mohlo předznamenat referenci, že po zvýšení teploty v měsíci září oproti normálu, budou se značnou pravděpodobností následovat i poněkud teplejší uvedené měsíce.
Září patří k přelomové době, kdy si léto podává ruku s podzimem: "Co srpen nedovařil, září nedopeče. Začátek tohoto měsíce přináší lidem i hovadu zlé páry a mlhy. Teplé září - dobře se ovoci i vínu daří. Čeho červenec a srpen nedovaří, toho září nedosmaží. Po suchém létu v září mnoho požárů bývá, proto se obloha rdívá. Září je krásné jako květ a ovocem sladké jako med. Září hrozny sbírá, břeskve a houby mívá. Září ovoce zralé vidí a brambory klidí. Září poskytuje sladké ovoce i hořké jahody - červené jeřáby. Zraje-li ovoce, jest podzim nedaleko. V září slunce často svítí, ale kabát je třeba připravený míti." Mnohé z pranostických výroků srovnávají měsíc září s květnem: "Září je krásné jako květ a ovocem sladké jako med. Září jasným pohledem se ještě jednou ohlédne za květnem. Máj je krásný a hladový, září je krásné a syté. V září je na sadě jako v máji a navíc jako v ráji. Jaké panuje počasí v září, takové bude i v příštím květnu."
Některé výroky si pak všímají též atmosférických srážek: "Na dešti v září rolníkovi mnoho záleží. Zářijový déšť polím potrava, zářijové spršky pro víno otrava. Zářijová slota - hrstka deště, fůra bláta. Po hojných deštích v září osení zimní se podaří. Prší-li v září, rolník vesele se tváří. Silné deště jsou v září na hlíny mor, na písky dar. Zářijové pršení prospívá osení."
Oproti červenci a srpnu se o září už nedá hovořit jako o typicky teplém letním měsíci, ale přesto u nás zářijové počasí patří k tomu nejlepšímu. V jeho prospěch zřetelně hovoří nejnižší průměrná měsíční oblačnost z celého roku, která činí v průměru kolem 45 procent pokrytí oblohy. V některých suchých letech pak bývá toto pokrytí oblačností ještě mnohem menší, ovšem tentokrát ke škodě vodohospodářů a houbařů, neboť málo oblačnosti značí málo deště a tato skutečnost zase sucho v lesích, při němž houby nerostou: "V září dlouhodobá sluneční záře houby v lese neukáže. Jsou-li v září noci jasné a suchý, nebude po houbách ani potuchy. Když je střídavé počasí a vlhko v září, v lesích houbám se daří."
Podle záznamů z lidové meteorologie ustupuje předchozí srpnové augustinské léto v dlouhodobém průměru od posledních srpnových dnů až po dny v polovině prvé zářijové dekády jednomu z nejchladnějších úseků pozdního léta - tzv. jilskému ochlazení. Jeho pojmenování je dáno především tím, že na tuto chladnější povětrnostní singularitu upozorňují zejména mnohé pranostiky, které se vztahují ke dni svatého Jiljí (1.9.) i k dalším nejbližším světcům: "Jiljí podzim začíná. Svatý Jiljí slunce mírní. Od svatého Jiljí každý teplý den je milý. Svatý Jiljí tváře bílí. Je-li střídavě na Jiljí, je střídavé podletí. Od Štěpána krále (2.9.) léto již má namále. Štěpán král - léto vzal. Od Štěpána krále bouřek je namále. Na svatého Mansveta (3.9.) po létě je již veta. Na svatého Mansveta léto od nás utíká. Na Mojžíše (4.9.) zavládne podzimní čas, proto se má vysévat ozimé žito. Dotkne-li se sv. Rozálie (4.9.) květů, Lucie (13.12.) s nimi vyzdobí okna napořád. Třebaže chladnější dny již přicházejí, stále platí, že o svatém Viktorínu (5.9.), ještě je teplo i ve stínu."
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760449
DnesDnes495
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1835
Tento měsícTento měsíc8132

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab