Na období od 21. září do 27. září
Počáteční dny, nesoucí se ve znamení lidmilsko-matoušských poklesů teploty, jehož druhým patronem je svatý Matouš (21.9.), přecházejí v klidnější čas svatováclavského babího léta. Ve staročeských kalendářích skončilo pozdní léto zvané též poletí a začínal podzim. Nám pak letošní astronomický podzim začíná podzimní rovnodenností v neděli 22. září ve 22.45 hodin letního času. Mezi další pranostické dny nyní patří ještě svatý Mauricius (22.9.), svatá Tekla (23.9.), Početí svatého Jana (24.9.), svatý Cyprián (26.9.) a svátek Kosmy a Damiána (27.9.).
Zářijové poklesy teplot obvykle vrcholí svátkem sv. Matouše (21.9.), ke kterému se vyskytuje poměrně dlouhá řada různých výroků: "O svatém Matouši vlaštovka nás opouští. Svatý Matouš krátí den i dílo. Jaké počasí svatý Matouš dělá, takové potrvá čtyři neděle. Svatý Matouš svačinu zakous. Co Bartoloměj (24.8.) slibuje, to svatý Matouš někdy pokazí a víno poškozuje častými mrazy." Poněkud optimističtěji znějí už matoušské výroky lidové meteorologie v souvislosti s nástupem babího léta: "Na svatého Matouše každé jablko se ukouše. Je-li na Matouše pěkný den, mají vinaři naději na dobrou sklizeň. Je-li o Matouši pěkně, pak toto počasí může vydržet do konce měsíce. Je-li na svatého Matouše pěkný den, těší se vinař na sklizeň. Na svatého Matouše vyměň slámu do lože." Po žních, zpravidla po mlácení seťového obilí, se dříve vyměňovala stará ložní sláma za novou a pálila se. Na nové vonící slámě bylo prý požitek odpočívat. Podobný věcný obsah má i staré české rčení "Na slámě svatého Jakuba", což jinými slovy znamená něco na způsob "míti na růžích ustláno."
Po skončení lidmilsko-matoušského pozdního léta, počátkem třetí zářijové dekády, vládne našemu počasí prosluněná prvá singularita časného podzimu, kterou si lidová meteorologie pojmenovala jako babí léto. Tato vláda pak může v některých letech trvat někdy až po nezvykle dlouhou dobu a bez mimořádných poklesů či vzestupů teplot. Jedná se totiž o začínající léto svatého Václava. Hlavní příčinou tohoto příznivého povětrnostního stavu je, že oceán zůstává ještě relativně prohřátý a pevnina se jen pozvolna ochlazuje. Malé tepelné rozdíly mezi kontinentem a oceánem pak nevyvolávají výraznější výměny vzduchových hmot jako tomu bylo třeba v létě. S tím rovněž souvisí omezení výraznějších teplotních rozhraní, a tím pádem i výskyt bouřek nebo výraznějších dešťů v tomto časovém období. Tím se ovšem nedá říci, že by se nyní bouřková činnost už nemusela vůbec vyskytovat. Někdy u nás bouřlivé dny zaznamenáváme ještě až do konce září. A právě těchto bouřek si nejvíce všímali naši dávní zapisovatelé a tvořitelé pranostik, kterým přikládali svůj jistý vypozorovaný význam: "Bouřky v druhé polovině září přinášejí mnoho větrů. Jestliže se bouřka v prvé polovici září strhne, vše se dobře daří, přijde-li však koncem září, hospodáři mnohý plán zmaří. Bouřky ve druhé polovině září oznamují mnoho sněhu o Vánocích a také na jaře. Ozve-li se koncem září ještě hrom, bude v zimě zavát sněhem každý strom."
Meteorologické léto roku 2013 u nás skončí 22. září ve 22.45 hodin letního středoevropského času, kdy jeho vládu vystřídá astronomický podzim. Za dva dny poté - 24. září, pak ohlašuje jedna z pranostik nástup hlavní sezony babího léta: "Od početí svatého Jana (24.9.) namnoze babské léto se začíná." S babím létem přicházejí i další výroky: "Léto přichází skákavě, zima babím létem. Léto přichází hopsavě, zima pokradmu, hlavu kloníc. Pěkné růže v zahradách věští příznačné babí léto, pěkný podzimek i pozdní zimu."
Z dalších pranostik k jednotlivým dnům třetí zářijové dekády si můžeme připomenout následující: "Je-li jasno na svatého Mauricia (22.9.), bude v zimě mnoho větrů. Na svatého Maurice se nemá sít pšenice, sice budou klasy černé, opálené. Když dva nebo tři dny před podzimní rovnodenností prší a v rovnodennnostní den nebo dva dny po něm jest pěkné počasí a potom opět dva nebo tři dny prší, bývají podzim a zima deštivé, mlhavé a nestálé. Když před podzimní rovnodenností je však povětrnost pěkná a slunečná a v rovnodennostní dny prší, panuje potom jasná a stálá povětrnost po půl léta. Deště kolem svátku Tekly (23.9.) rozhodují o dalším rázu počasí." Další z výroků potom připomínají, že třebaže přes den může panovat krásné a slunné povětří, v noci a k ránu zůstávají již teploty podstatně nižší: "Na svatého Cypriána (26.9.) chladno bývá často z rána. Na Kosmu a Damiána (27.9.) studeno bývá už z rána." Jak dokládají četné záznamy, tak i navzdory chladnějším nocím a ránům by se nejméně jednou za dva roky mělo počasí v září skutečně vydařit. Zřejmě proto si dobře počínají ti, kteří si právě tento měsíc vybírají svoji dovolenou.

PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760449
DnesDnes495
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1835
Tento měsícTento měsíc8132

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab