Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.
Hrad přestavěný na zámek na mírném návrší nad obcí Zeměchy nedaleko Loun tvoří v mírně zvlněné zemědělské krajině výraznou dominantu. Původně šlo totiž o tvrz pánů z Jimlína, postavenou ve 14. století, která byla později zakomponovaná do areálu hradu, postaveného v letech 1465 až 1474 Albrechtem Bezdružickým z Kolovrat. Ještě za Kolovratů a následně za Vřesovců a pánů z Liběchova proběhla postupná přestavba hradu s chráněnými příkopy a valy na zámek. Dnešní podobu získal zámek Nový Hrad za Gustava Adolfa z Warensbachu mezi lety 1670 až 1690. Poslední šlechtou, trvale obývající Nový Hrad, byli Löweneggové. Po smrti Leopolda z Löweneggu bylo v roce 1767 panství prodáno knížeti Josefu Schwarzenbergovi.
I přes nákladnou rekonstrukci již nebyl zámek využíván pro pobyt panstva, ale sloužil převážně pro hospodářské účely. Během napoleonských válek se ze zámku stal vojenský špitál a později zde měla svou základnu císařská jízda. V majetku Schwarzenbergů byl zámek až do roku 1924.
Pověst
Při prohlídce uslyšíte i pověst o jedné z majitelek - Anně Barboře z Löweneggu, která vypráví, že díky rozmařilosti této paní upadalo kdysi prosperující panství do dluhů.
Paní prý byla velmi krásná, a protože ji manžel nechával často samotnou, žila na zámku "tak společensky", že na příkaz samotného císaře Karla VI. musel zasáhnout krajský hejtman. Za údajné pletky s bratry Ferdinandem Michnou z Vacínova a Gottliebem Sebaldem byla paní Anna proti své vůli odvezena do kláštera. Nakonec jí ale manžel odpustil a jako výraz pokání nechala sličná paní u zámecké brány postavit sochu Jana Nepomuckého.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761700
DnesDnes279
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3086
Tento měsícTento měsíc9383

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab