Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

V jihovýchodním cípu Bolívie se nacházejí obrovské oblasti džungle nazývané selva. Archeologové dlouho tuto oblast ignorovali a svůj zájem soustřeďovali na Andy. Poslední objevy je však přesvědčily, že si mají důkla dněji prohlédnout především region Llanos de Mojo.

V současnosti vědecký svět zjišťuje, že některé národy v oblasti Amazonky byly mimořádně schopnými konstruktéry. Jelikož měly k dispozici omezené množství stavebního kamene, postavily cesty dlouhé celé kilometry na hrázích, což lze přirovnat ke stavbám Inků v západní části And. Kanály nemenší délky byly určeny k chovu ryb. Jejich vesnice chránily obrovské kopce. Dokonce i tyto kopce v sobě ukrývají tajemství. Jeden z nich, jménem Ibibate, popsal antropolog W. Baiee jako "velmi podobný pyramidám Mayů".

Ibibate je jen jedním z mnoha kopců bolívijské Amazonie, kterým se říká "lomas" a značně se liší od mayských pyramid. Lomas jsou postavené ze směsi hliněných skořápek a černozemě. Stovky těchto kopců dokazují, že tyto oblasti Bolívie kdysi obývala početná komunita.

Antropolog Erikson a skupina z pensylvánské univerzity objevili, že Llanos de Mojos bylo kdysi předkolumbijským sídlištěm společenstev navzájem propojených komunikačním systémem, obchodem a spojenectvím. Erikson tvrdí, že tyto kultury postavily "tisíce kilometrů umělých kanálů a cest na násypech, vytvořily velké urbanizované seskupení a systém intenzivní úpravy půdy".

Letecké snímky této obrovské oblasti odhalují celý systém kanálů a násypů, které se táhnou od horizontu k horizontu. Je to opravdu neobyčejný a neprobádaný region, ve kterém působila starodávná kultura, o které zatím víme opravdu jen velmi málo.
(hen)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761700
DnesDnes279
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3086
Tento měsícTento měsíc9383

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab