Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Haidové jsou severoameričtí indiáni, kteří původně žili v Britské Kolumbii a na Jižní Aljašce, i když dnes jsou soustředěni hlavně na Grahamově ostrově. Ninstints se nachází na ostrově Anthony Island, který je součástí souostroví královny Charlotty. Je to původní sídliště a hlavní vesnice Haidů z osmnáctého století. Haidové mu říkali Skungwai´ai a je to jejich nejodlehlejší vesnice.
Většina Haidů žila ve vesnicích s malým počtem příbytků. Od roku 1787 bylo Ninstints po tři desetiletí významným cílem všech, kdo se podíleli na obchodování s kožešinami. To značně zvyšovalo bohatství a význam vesnice, a tak se v roce 1841 Ninstints skládalo z impozantních dvaceti domů a tří set osmi obyvatel.
Bohužel v prosinci 1863 propukly ve vesnici neštovice, které její obyvatele zcela zdecimovaly. Během deseti let Ninstints přestalo mít trvalé osídlení. Kvůli relativní odlehlosti však byla ves narušena nejméně ze všech opuštěných haidských měst, což značně zvýšilo její hodnotu pro ty, kdo zkoumají starověká posvátná místa domorodců. Pro Haidy je lokalita posvátná dodnes.
Mnohé z původních totemů a podlouhlých domů zde stojí i v současnosti. I když v letech 1938 a 1957 byly některé sloupy odstraněny, nachází se v Ninstints vůbec největší shluk haidských totemů v přírodním prostředí.
Ostrov byl v roce 1958 prohlášen za Provinční park a v roce 1981 za světovou památku UNESCO.
(vlb)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761704
DnesDnes283
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3090
Tento měsícTento měsíc9387

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab