Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Nejbohatší oblast v Česku? Možná je to právě Kozákov. O půdě v Kozákově se traduje, že skrývá obrovské bohatství. V dávných dobách se zde údajně nacházelo naleziště drahých kamenů. Známá je historka, kterak pasáčci popoháněli svůj dobytek kameny, které měly daleko větší hodnotu než celé stádo.
Názory o vzniku názvu obce se různí. Jedni říkají, že je poděkováním jedné koze, která svým kopýtkem ze země vyrýpla jeden opravdu hodně drahý kousek. Druhá verze se taktéž přiklání k domácímu dobytku. Před dávnými časy bydlela na úpatí hory chudá žena se svým synem. Měli dvě kozy, které hoch každý den pásl. Jednoho dne byly kozy neposlušné a stále mu zabíhaly jinam. Chlapec se rozzlobil, vzal kámen a hodil jím po kozách. Kámen jednu zasáhl a zabil. Šel okolo pocestný. Viděl, co se stalo. Sebral kámen a prohlédl si jej. Poznal, že je to drahý kov. Prodal jej ve městě a utržil za něj mnoho peněz. Když se to lidé dozvěděli, hledali na tom kopci podobné kameny. Poněvadž tam hoch zabil kovem kozu, nazvali prý kopec jménem Kozákov.
Ve středověku plály na Kozákově signální ohně a později se zde shromažďovaly tisícové tábory lidu. Na počátku 20. století chtěl turnovský malíř Jan Prousek nechat vybudovat na vrcholu Kozákova kapli nebo přes 20 metrů vysokou mohylu s umělou jeskyní, která by byla vysázena tamějšími polodrahokamy. Z obého sešlo a nakonec byla na místě vystavěna pouze turistická chata.
(bru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761700
DnesDnes279
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3086
Tento měsícTento měsíc9383

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab