Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Psoriáza je zánětlivé onemocnění kůže s tvorbou šupin, které se projevuje jako chronická, v mnohých případech celoživotní choroba. Neustálé loupání a odpadávání šupin z ložisek, které jsou na celém těle, suchost, svrbění nebo bolestivé praskliny a nepříliš často také pocity pálení v místech ložisek, vedou k dyskomfortu postiženého. Po onkologii zaujímá lupénka na žebříčku onemocnění, která negativně ovlivňují kvalitu života, druhé místo.
Jak vzniká
Onemocnění má velké množství typických znaků autoimunních procesů. Vznik této choroby je výsledkem souhry jak vnějších, tak i vnitřních provokačních vlivů. Těmi mohou být např. stres, infekce horních cest dýchacích, některé léky, hormonální změny, určitou roli zde sehrává genetika. Projevuje se ve formě začervenalých ploch pokrytých jemnými stříbrnými šupinami. Ložiska se vyskytují zejména v oblasti loktů, kolen, ale i na jiných částech těla, ve vlasech. Je-li postižen povrch celého těla, šupinky jsou jemnější, přičemž nejednou bývají zduřeny lymfatické uzliny. První projevy se mohou vyskytnout v každém věku. Obě pohlaví postihuje psoriáza prakticky stejně.
Zdravotní styl
Jak by měl vypadat zdravotní styl pacientů s psoriázou? Jsou to známé zásady, jako je snížený podíl cukrů a tuků ve stravě, zvýšený obsah omega 3 - mastných kyselin, absence kouření a alkoholu. Důležité je dbát na bohatou stravu s dostatkem vitaminů a minerálních látek. Vhodné jsou vitaminy B 1, B 2, B 5, B 6 a kyselina listová. Z minerálů je třeba zdůraznit hořčík, vápník, zinek, z potravinových doplňků pomáhá rybí tuk, respektive 3 nebo 6 omega mastné kyseliny. Léčitelé doporučují koupele s výtažky z ovsa, heřmánku, šalvěje, dubové kůry, kopřivy. Dobré zkušenosti mají postižení s koupelemi s olejovými přísadami, např. konopným olejem, které by se měly opakovat každý třetí den. Pro pacienty s psoriázou jsou také vhodné koupele s bahnem, solemi, siřičitými a křemičitými vodami, přímořskými pobyty.
Psychika
Také psychika ovlivňuje stav onemocnění. Narušený obraz těla se u pacientů, kteří trpí psoriázou, projevuje odmítáním pohledu na svoje tělo, odmítáním dotyku těla, zakrýváním nebo naopak vystavováním určité části těla, změnami v sociálních interakcích, obavami před odmítnutím nebo reakcí druhých. Často je u pacientů s lupénkou narušená osobní identita a sebeúcta. Projevuje se pocity hanby, verbálním negováním sebe sama, nerozhodností, přemrštěnou citlivostí na kritiku a podobně. Je důležité přistupovat k této chorobě pozitivně, naplnit svůj život aktivitami, které postiženého baví. Vnitřní klid pomohou navodit meditativní techniky, cvičení. Potřebné je vyhýbat se stresu, a pokud pacient problém nezvládá, měl by vyhledat psychoterapeuta nebo psychologa.
(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761700
DnesDnes279
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3086
Tento měsícTento měsíc9383

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab