Podle současné vědy se mayská civilizace začala rozvíjet v srdci tropického pralesa na jihu dnešního Mexika a v Guatemale asi kolem roku 2000 př. n. l.. Vrcholu dosáhla mezi 7. a 9. stoletím po Kristu. Podle vyprávění stařešinů mayských kmenů jsou Mayové potomky původní civilizace zvané „Tula“, z níž pochází předkové všech současných civilizací, kteří žili na již neexistujícím kontinentu v Atlantském oceánu. Tula znamená „mateřský prs“ - studnici poznání - odtud prý pochází veškerá moudrost naší doby. Mayové byli skvělí matematici a astronomové, což bylo předpokladem toho, aby se stali nejvýznamnějšími časoměřiči historie. Jejich největším odkazem je několik kalendářů a informace o přesném načasování změn v epochách lidstva. Kalendáři, který od roku 1987 přitahuje větší pozornost, se říká Tzolkin. O tom, co nám Tzolkin říká a zda či jak ho můžeme využít i v současné době, jsme si povídali s mayským strážcem času Dominikem Tomem Tetíkem. Ten se jeho výkladem zabývá a patří k těm, kteří byli pověřeni mayskými šamany, aby šířili jeho moudrost a zakládali posvátné ohně - oltáře pro pravidelné rituály.
Jak vypadá kalendář Tzolkin? Kolik má měsíců, dní…
Cyklus kalendáře Tzolkin o 260 dnech je rozdělen na 13 měsíců a každý má 20 dní, tedy 20 odlišných energií. Z 20 odlišných energií dne - nawalů - a z 13 čísel - tónů - hladin energií -získáváme 260 možných jedinečných kombinací, což je jeden mayský rok, který odpovídá době těhotenství. Tzolkin můžeme interpretovat i jako popis anatomie našeho těla. Dvacet nawalů reprezentuje dvacet prstů. Deset prstů na rukou nás spojuje s nebem, hvězdami a sluncem, odkud jsme podle Mayů přišli. A deset prstů na nohou nás spojuje s Matkou Zemí. Třináct čísel reprezentuje hlavních třináct kloubů našeho těla (kotníky, kolena, kyčle, zápěstí, lokty, ramena a krk). Energie každého dne v Tzolkinu nese nějakou kvalitu, nějaký význam. Když známe odlišné energie dní, nabízí se nám možnost vhodně plánovat své aktivity. Například v den Bouře je lepší se vystříhat jakékoliv závažné diskuze, jiný den je naopak velmi vhodný pro začátek velkého díla a podobně.
Lze tedy s Tzolkinem pracovat podobně jako s horoskopy?
Tzolkin nám podle data narození dává návod pro celý život - tzv. Mayský strom života, také se mu někdy říká Mayský kříž. Mayský strom života nám říká, kdo jsme, odkud jdeme a co je naší životní misí. Znamení kalendáře v den narození předurčovalo podle Mayů poslání člověka na Zemi a tedy i jeho místo ve společnosti. Mayský strom života je - zjednodušeně řečeno - mapa našeho života. Pro každého člověka může být jako navigace GPS - aby věděl, kudy se v životě dát. Informace z Mayského stromu života nám říkají mnoho o kvalitě energie, kterou máme a kterou můžeme využívat. Protože někdy neposloucháme intuici, zanedbáváme či přehlížíme určité své vlastnosti a neprobouzíme a nerozvíjíme schopnosti, jež jsou v nás ukryté. Mayský strom života nám zprostředkuje informace o našich životních lekcích a silných a slabých stránkách - darech i stínech, ale ne tak časově jako horoskop.
Jak náročné je sestavit a vyložit Mayský strom života?
Skládá z devíti znamení. Vyklad se může zdát jednoduchý, ale je lépe, když výklad zpracuje někdo, kdo nawaly i mayská znamení studuje aktivně dlouhá léta. Je to proto, že informace o kvalitě energií jednotlivých nawalů a znamení nelze nastudovat z knihy. Nejlépe se pochopí a zapamatují pozorováním chování lidí, u nichž známe jejich mayská znamení v Mayském stromu života. Zkušenosti přináší do České republiky a předává dál například šamanka Shuni Giron. Od ní se lze dozvídat nové informace k jednotlivým nawalům. Já sám jezdím do Guatemaya 11 let a strávil jsem tam rok a půl života. Až po nějaké době jsem pochopil, že se musím koukat kolem sebe a jak se říká - žit v přítomném okamžiku, být pozorovatel. Také Shuni Giron neustále porovnává poznatky druhých se svým poznáním. Její informace jsou pro nás velice cenné. Nejen proto, že žije v blízkosti mayského staršího a duchovního učitele tata Pedra Garcíi, ale i proto, že je strážcem posvátné knihy Popol Vuh, uložené v Chicagu. Mayský posvátný kalendář Tzolkin je založen na pohybu všech planet a také na biologii člověka, není uměle vytvořeným manipulačním nástrojem. Proto bychom ho ani neměli nazývat kalendář. Shuni používá místo toho výraz posvátné sledování času. V Tzolkinu je mimo jiné třeba dávat pozor při výkladu termínu - den. Jeden den se tu totiž měří od východu slunce po východ slunce dalšího dne, mezi nimi je doba tzv. nulové energie. Mayové díky svým pozorováním opakujících se jevů ve vesmíru, v přírodě a u člověka našli určité opakující se vzory a ty popsali energiemi dne zvanými nawaly. Určuje se vždy hlavní nawal a dopočítává osm nawalů dokreslujících. K určení poslání a kvality energie, kterou si člověk nese a může využít, je nutno znát datum jeho narození a to, zda se narodil před svítáním. Do výkladu mayského stromu života vkládá ten, kdo s nim pracuje, informace získané zkušeností a pozorováním okolí. Tedy se liší jeden vyklad od druhého podle toho, kdo pro vás Mayský strom života „čte“.
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakt: www.tetik.info, www.guatemaya.com, www.lecivesrdce.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104593
DnesDnes664
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1540
Tento měsícTento měsíc13686

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab