Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Už dávno neplatí, že vysoký cholesterol je spojený se stářím. Bývá to problém lidí středního věku, metabolická porucha tuků postihuje i děti, osoby s nadváhou i štíhlé postavy. Téměř šedesát procent Čechů má zvýšenou hladinou cholesterolu. Nebezpečný je o to víc, že není na první pohled vidět, nebolí, navenek se nijak neprojevuje. Na tomto nežádoucím stavu se podepisuje nezdravý životní styl spojený s přejídáním, konzumací mastných jídel, nedostatkem pohybu.
Hodný a zlý cholesterol
Cholesterol představuje životně důležitou stavební složku, která je součástí každé buňky. Bez něho by se nemohly vytvořit mnohé jiné složky, jako jsou vitamin D, hormony nebo žluč na trávení. Jeho cílem je regenerovat a uzdravovat tělo. Nebezpečný se stává tehdy, když překročí optimální limity. Jestliže máme zvýšený cholesterol, má to na svědomí zvýšení LDL tzv. zlého cholesterolu. Čím je ho na stěnách cév víc, tím hůř proudí krev. Pokud se část „nánosu“ uvolní, může se ucpat céva a hrozí vážné zdravotní komplikace. Naopak tzv. dobrý cholesterol - HDL - se stará o to, aby k tomu nedocházelo.
Jak ho snížit?
Zbavit se vysokého cholesterolu dá pořádnou dřinu. Pokud jde o jídelníček, v boji s cholesterolem je důležité dodržovat tyto hlavní zásady: Snížit spotřebu červeného masa a uzenin, preferovat bílé maso a ryby, nekonzumovat vnitřnosti. Používat kvalitní rostlinné oleje a tuky s vyšším obsahem nenasycených mastných kyselin. Z mléčných výrobků by se měly na jídelníčku objevovat nízkotučné. Vhodné je omezit příjem soli a jednoduchých cukrů. Žádoucí je zvýšit obsah vlákniny v potravě, která je obsažena zejména v zelenině a ovoci, luštěninách, tmavém pečivu. Důležité je dodržovat dostatečný pitný režim, alespoň dva a půl litru denně. Při tepelné úpravě jídel se vyhněte smažení. Aby jídlo bylo zdravé a neztratilo své výživné hodnoty, vhodné je vaření, dušení, pečení, grilování či opékání na malém množství kvalitního tuku.
Bez pohybu to nejde
Pokud vám lékař zjistí vyšší hladinu cholesterolu, měli byste se po konzultaci s ním pustit do cvičení. Může vám doporučit vhodnou aktivitu, která bude odpovídat věku, zdravotnímu stavu, kondici. Pravidelný pohyb posílí srdce a kardiovaskulární systém, napomůže tělu lépe využívat kyslík, zlepší krevní oběh, sníží stres a napětí, které k vyšší hladině cholesterolu také přispívají. Pokud s pohybem začínáte, je dobré si vybrat takovou aktivitu, která vám přinese potěšení, dobrou náladu, u které budete chtít vydržet, nevzdáte se po prvním tréninku.
(se)
DODATEK
Za normální hladinu cholesterolu se u dospělého člověka považuje hodnota do 0,5 mmol/l. Lidé se zvýšenou hladinou cholesterolu od 5,0 do 6,5 mmol/l by si měli více hledět svého jídelníčku a upravit životní styl. Hodnota nad 6,5 mmol/l se považuje za rizikovou a znamená velké nebezpečí vzniku srdečně cévních chorob.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761689
DnesDnes268
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3075
Tento měsícTento měsíc9372

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab