Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Jedny z nejstarších známých chirurgických zákroků pocházejí ze starého Řecka, v němž medicína zahrnovala i použití léčivých rostlin a vzývání bohyň obdarovaných mocí uzdravování. V rituálech zahánějících nemoc nebo dokonce i smrt se využívalo nejen modliteb, ale i zaříkávacích formulí. K chirurgickému zákroku se pak přistupovalo teprve tehdy, když žádná jiná metoda nebyla úspěšná. Nutno však podotknout, že operace v té době měly poměrně vysokou úroveň. Zpočátku se lékařské praxe zúčastňovali pouze muži, až teprve časem mohly studovat a věnovat se oficiálně zdravotnictví i ženy, ovšem dovoleno jim bylo ošetřovat pouze ženy a děti. Avšak i tím získaly díky značnému finančnímu ohodnocení materiální nezávislost, jakož i svobodu, které se v takové míře ostatním řeckým ženám nedostávalo.
V Řecku se velice proslavila lékařka Agnódis. Aby mohla vystudovat medicínu a věnovat se lékařství, musela nejprve použít lsti a přestrojovat se za muže, neboť tou dobou ještě ženy nesměly vykonávat lékařská zaměstnání. Tajemství Agnódis se však prozradilo a lékařka díky závisti kolegů stanula před soudem, který nad ní vyřkl trest smrti. Když se o tom dozvěděly její vděčné pacientky, dostavily se v houfu před soudní dvůr, kde v případě nezrušení krutého trestu hrozily spácháním hromadné sebevraždy. Soudci nakonec Agnódis raději propustili, neboť mezi stávkujícími ženami bylo mnoho manželek a dcer bohatých i vlivných Athéňanů. Od těch dob mohly svobodné ženy, tedy alespoň ty, jež nepatřily k otrokyním nebo cizinkám, lékařskou praxi studovat a vykonávat.
Lékařstvím se také zabýval řecký filozof a matematik Pýthagorás, po jehož smrti jeho manželka Theanó dál rozvíjela nábožensko-filozofické učení. Ta si pak vysloužila uznání pro své široké znalosti z oblasti lékařských věd a filozofie medicíny. Něco podobného praktikoval rovněž všestranný učenec a jeden z nejvýznamnějších řeckých filozofů Aristoteles, když se též jeho manželka Pýthia zapojila do jeho práce. Tato žena studovala zejména botanickou biologii a embryologii. Vlastnila širokou sbírku rukopisů a stala se spoluautorkou mnoha manželových děl, ačkoli ji Aristoteles nazýval pouze „asistentkou“.
(vel)

DODATEK
Jednou z dalších významných řeckých žen, které vykonávaly lékařskou praxi, byla Aspasiá. Freska nad portálem hlavní budovy univerzity v Athénách ji zobrazuje v přítomnosti takových velikánů, jakými se stali Sókratés, Platón nebo Sofokles.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761686
DnesDnes265
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3072
Tento měsícTento měsíc9369

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab