Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Den, kdy mluvíme jako piráti (International Talk Like a Pirate Day) je svátek, který v roce 1995 vymyslel John Baur (Ol‘ Chumbucket) a Mark Summers (Cap’n Slappy) z Albany v americkém státě Oregon. Pánové prohlásili 19. září jednoduše

dnem, kdy by měli všichni mluvit jako piráti. Toto datum stanovil Summers podle narozenin své bývalé manželky. Například místo typického anglického „hello“ používají „ahoy“. Svátek pirátské mluvy je také svátkem pro pastafariány.
Původně šlo o vtip pouze mezi přáteli, ale v roce 2002 pozvali Dava Barryho, aby se zúčastnil oslavy svátku s nimi. Ten o nich a jejich svátku napsal článek a najednou se události rozběhly. Kontaktovali je tvůrci kalendáře Chase’s Calender of Events a následovaly rozhovory pro rádia. Od té doby to není svátek několika kamarádů, ale skutečný mezinárodní den.

 

Od lupičů ke slavným korzárům
Kdo je vlastně pirátem? Většina z nás si asi představí zarostlého a nemytého muže, třeba i s páskou na oku, dřevěnou nohou, hákem místo ruky a papouškem na rameni. To už je ale minulost. Pirátství i dnes kvete tam, kde je velký lodní provoz a lupiči mohou doufat v bohatou kořist. Místo šavlí a plachetnic mají ale k dispozici rychlé čluny, automatické zbraně i děla a rakety (třeba obávaní somálští piráti).
Slovo pirát pochází z francouzského pirate a řeckého peiratés. Oboje znamená lupič.
Zvláštním druhem pirátství je tvz. privatýrství neboli korzárství, což bylo pirátství, ale provozované s povolením vlády nebo panovníka. Úkolem korzárů bylo zajímat obchodní lodě, které patřily k nepřátelskému státu. Asi nejslavnějším korzárem byl Sir Francis Drake a Anglie byla zemí, která nejvíce korzáry podporovala.

Bukanýři a Jack Sparrow
V západní Indii se v 17. století pirátům říkalo bukanýři (buccaneers), což byli původně francouzští lovci, kteří se stali piráty. Slovo pochází z boucan (dřevěná obruba užívaná pro uzení masa). Tito piráti terorizovali pro změnu španělské državy ve prospěch jiných evropských států. Mezi nejznámější bukanýry patřil Henry Morgan. Bukanýři založili přístavy Tortuga a Port Royal, který nakonec obsadili Angličané a udělali z něj jedno z protipirátských center.
Každopádně slávu pirátů opět oživily disneyovské filmy Piráti z Karibiku, které udělaly z kapitána Jacka Sparrowa (v podání nepřekonatelného Johnny Deppa) hvězdu mezi mořskými vlky.
(luv)

DODATEK
Kdo je pastafarián?

Létající špagetové monstrum (Flying Spaghetti Monster) je ústřední postava parodického náboženství zvaného pastafariánství. Tato parodie vznikla jako reakce na rozhodnutí školského úřadu amerického státu Kansas, který povolil vyučování o stvoření světa jako rovnocenné evoluční nauce.
Vytvořil je Bobby Henderson, fyzik a absolvent univerzity v Oregonu. Příslušníci náboženství se nazývají pastafariáni. Piráti jsou prý původními pastafariány.
Zdroj: wikipedia

Pirátský slovníček
A
Ahoy – ahoj
Arrr – jasně, rozumím, ano (může znamenat téměř cokoli, jde jen o to, jaký tomu dáte důraz. Například: „Jsem veselý!“, „Tohle pivo je skvělý!“, “To byla blbost, cos právě udělal“ a… tisíce dalších významů). Prakticky lze mluvit pouze za pomoci Arrr!
B
Bouchnout si do paluby – napít se, až upadnete
Buco, Bučo – kámoš
G
Grog – pirátské pití z rumu nebo jiného alkoholu, pojmenováné podle přezdívky britského admirála, který se rád napil
H
Hodím voko! – udělám to hned
Chmaták - zloděj
J
Zatančit si s Jackem Ketchem - být oběšen.
Jo-ho-ho – refrén známé pirátské písně
Jolly Roger – pirátská vlajka s lebkou se skříženými hnáty
K
Krátký železo – krátký meč nebo dýka
Kravata z konopí – oprátka, být oběšen
L
Líbat zbrojmistrovu dceru – být zbičován přehnutý přes lodní dělo
M
Mořská krysa – jiný název pro piráta
Mořský vlk – zkušený námořník
Mrtví hoši – prázdné láhve, ve kterých už není rum
N
Nebe – bezpečné místo, nevěstinec, knajpa (hospoda)
O
Old roger (starej tulák) – ďábel
P
Pobřežní bratrstvo – název spolku založeného bukanýry v 17. století na Tortuze
Podpírač kasáren – námořník odvelený na břech
Plavat s rybama – utopit se, potopit se na dno (většinou s okovy na nohou)
R
Rána – bohatá kořist
Ryby, raky – zbytečné, nesmyslné řeči
S
Smeták - obyčejný námořník, který vytírá podlahu
Sklapni poklop! - buď ticho!
Spolknout kotvu! - jít po životě na moři na odpočinek
Štěbetavý jablíčka – slepičí vejce
Spravedlivej vítr – šťastnou cestu
Stará sůl – zkušený námořník
T
Truhla mrtvého muže – rakev
U
U suchý dásně – došel rum
V
Vodotěsná bárka – sklenice neředěného alkoholu, který koluje
Vytři si voko! – oblíbená pirátská nadávka
Z
Žabikuch – řeznický nůž
Žraločí žrádlo – líný námořník

Slavný pirát Edward Teach alias Černovous
V letech 1716 – 1718 brázdil Edward Teach oblast kolem východního pobřeží Severní Ameriky a Karibského moře. Pravděpodobně nejznámější pirát vstoupil v povědomí zejména díky svému typickému vzhledu. Na tmavý plnovous si zavěšoval světélkující fúze jako zastrašující prostředek pro nepřítele.
Během jeho pirátské éry se mu podařilo zmobilizovat poměrně velkou flotilu v čele s vlajkovou lodí “Pomsta královny Anny”. Sám sebe nazýval Komodorem a pod jeho vedením se jeho flotile podařilo po několik dní blokovat tehdy důležitý přístav Charlestone v Jižní Karolíně. Rukojmí, která během blokády vzal do zajetí, následně vyměnil za jídlo a léky pro své námořníky. Teach po dva roky terorizoval západní Indii a pobřeží Atlantiku. Po jeho poslední bitvě proti Angličanům o něm protivníci mluvili obdivně. Prý bojoval do posledního dechu a k zemi se skácel až s pěti kulkami v hrudi a více než dvaceti ranami od šavle.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761682
DnesDnes261
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3068
Tento měsícTento měsíc9365

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab