Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Aukce uměleckých děl bývají nejen zajímavé, ale pro účastníky často i infarktové. Obzvláště jedná-li se o nějaké výjimečné dílo výjimečného autora, které se třeba i po desítkách a stovkách let dostalo na veřejnost.
A je-li navíc obestřeno

 nějakou legendou či tajemstvím, přitáhne pozornost odborníků, a především movitých kupců, a jeho cena může vylétnout do závratných výšek. Posuďte sami.
Karbaníci zatím bezkonkurenční
Není to zase tak dlouho, kdy rozruch způsobil obraz s vyvolávací cenou deset milionů dolarů. Ale pak dal kdosi za Picassa 106,5 milionu dolarů a ceny se raketově vyšplhaly do závratných výšin. Portrét Adély Bloch-Bauerové od Gustava Klimta dosáhl na 135 milionů dolarů a Pollockův No. 5 dokonce na 140 milionů dolarů. Mohl být nějaký obraz oceněn ještě na víc peněz? Ano, mohl.
Obraz francouzského malíře a zakladatele moderního umění Paula Cezanna Hráči karet vlastnil řecký magnát Georges Embiricos do doby, než dostal jistou tajemnou nabídku z Kataru, která představovala 254 milionů dolarů. A rekord byl rázem na světě, Cezannovi karbaníci se stali nejdražšími hospodskými povaleči v dějinách umění. Samozřejmě obrazně řečeno.
Malířka Toyen drží prapor žen
To v případě českých malířů se ceny za obrazy poněkud drží při zemi. Za Kupkovy Zhroucené vertikály dal zájemce necelých 26 milionů korun, za ním se umístil Emil Filla a jeho Zátiší s knihou za 19,5 milionu korun. Ve světě se do první desítky nejdražších obrazů nedostala žádná umělkyně, u nás se to povedlo Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová). Její Zbytek noci se vydražil za 15,8 milionu korun. Těsně za ní zůstali Jakub Schikaneder s obrazem Kontemplace (9,7 mililonu Kč) či Josef Čapek (Koupel nohou, 9,3 milionu Kč).
Obrazy plné tajemství
V čele stále zkoumaných a rozborům vědců i záhadologů podrobovaných obrazů stojí Mona Lisa Leonarda da Vinciho. Obraz Leonardo namaloval v letech 1503 - 1505 a jeho skryté symboly potrápily již mnoho historiků umění a také vědců. Otázky, kdo stál umělci modelem a proč se Mona Lisa tak zvláštně usmívá, nejspíš nikdy nezodpovíme. Obdobně je na tom i Leonardova Poslední večeře z roku 1498. Tato freska měří úctyhodných 4,18 m x 7,84 m a nalezneme ji v klášteře Santa Maria delle Grazie v Miláně. Poselství, které do obrazu Leonardo zašifroval, se také nepodařilo zatím nikomu spolehlivě rozluštit…
Obraz vlámského malíře Johannese Vermeera s názvem Dívka s perlou si díky své záhadnosti rovnou vysloužil přezdívku holandská Mona Lisa. Obraz se datuje někdy do let 1665 – 1667 a o jeho vzniku se toho moc neví. Panuje kolem něj však spousta legend. Jedna z nich dokonce posloužila jako filmová předloha.
(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761689
DnesDnes268
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3075
Tento měsícTento měsíc9372

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab