Uprostřed Tichého oceánu, tisíce kilometrů od civilizace, leží Velikonoční ostrov. Toto zvláštní a tajuplné místo je známé především pro své monumentální kamenné sochy zvané „moai“.
„Moai“ jsou obrovské lidské postavy vytesané z kamene. Stojí na kopcích Velikonočního ostrova a hledí na moře. Nejvyšší z nich jsou téměř 10 metrů vysoké a váží kolem 75 tun.
Vzkvétající společnost
Když holandský mořeplavec Jacob Roggeveen (1659-1729) roku 1722 objevil Velikonoční ostrov, našel na něm dobře fungující komunitu čítající přes 3000 obyvatel. Ale když se k ostrovu roku 1825 dostala britská loď, její kapitán James Cook narazil na něco úplně jiného: Některé sochy byly vyvrácené a poškozené a spousta obyvatel ostrov opustila. Roku 1877 už tu žilo jen 111 lidí.
Záhadný konec
Historici si dlouho lámali hlavy nad tím, proč se společnost žijící na Velikonočním ostrově najednou rozpadla. Zdá se, že celá kultura zanikla během pouhých čtyřiceti let.
Co bylo dál?
Roku 1888, kdy si Velikonoční ostrov jako své území přisvojilo Chile, začali historici pátrat po tom, co se stalo. Postupem času našli hned několik odpovědí.
Velikonoční ostrov kdysi pokrývaly lesy, ale v roce 1600 byl pokácen poslední strom a kvůli nedostatku dřeva nebylo možné stavět nové lodě a rybařit. Vítr a déšť odnášely úrodnou svrchní vrstvu půdy, lidé začali hladovět. Strhla se válka mezi jednotlivými kmeny a ke snížení počtu obyvatel přispěl i rozsáhlý nájezd peruánských otrokářů.
Velikonoční ostrov dnes
Ani dnes nežije na ostrově víc než několik stovek obyvatel. Stále však dodržují původní tradice a brání prastaré „moai“ před dalším poškozováním.
Záhadu, jak mohli obyvatelé ostrova přemístit a vztyčit tak těžké sochy, rozluštil český vědec Pavel Pavel.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760454
DnesDnes500
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1840
Tento měsícTento měsíc8137

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab