Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Leckdy se setkáváme s paradoxy, na něž nejsme připravení. Záhadnou hříčkou přírody je pro nás například fenomén savant. Podle odborného výkladu savant znamená „učený idiot“.
Savanti jsou zvláštní lidé, kteří trpí vývojovou duševní poruchou, jsou mentálně retardovaní, trpí autismem či Aspergovým syndromem, mají mozek poškozený úrazem… Jejich IQ může být nízké, přesto disponují geniálními schopnostmi, které jsou v rozporu s jejich postižením, vymykají se našemu chápání.
Sochař Alonzo Clemons
Alonzo byl normální dítě. Ve věku tří let ale došlo k silnému poškození jeho mozku po pádu na hlavu. Alonzo nedokáže číst, psát ani počítat. Snaží se komunikovat, ale okolí mu špatně rozumí. Neustále však tvoří z hlíny, je tím posedlý. Má jedinečnou schopnost transformovat jakoukoli fotografii do třírozměrné podoby. Modeluje během pár minut zvířecí i lidské sošky, vše pod jeho rukama dostává naprosto dokonalou podobu, ač to zná jen z knih, viděl to na fotografii. Ve snaze naučit ho česat si vlasy a zavazovat si tkaničky u bot mu odebrali hlínu, z níž vytvářel sošky. Alonzovi bylo řečeno, že hlínu dostane zpět, až se naučí, co je po něm žádáno. Efekt to však nepřineslo. Alonzo si všiml, že v pokoji, kde byl ubytován, je rozbité okno. Když ho sklenář opravil, Alonzo seškrábal z nově zasklené okenní tabulky tmel a okamžitě byl zas ve svém světě.
Malíř Stephen Wiltshire
Tento autista je geniálním malířem s dokonalou fotografickou pamětí. Byly mu tři roky, když lékaři sdělili jeho rodičům, britským přistěhovalcům z Karibiku, že se nechová normálně, protože je autistický. Rodiče Stephena tedy umístili do speciální školy v Londýně určené pro děti se zvláštními potřebami. Ale moc to nepomohlo, Stephen s okolím nekomunikoval, byl velmi uzavřený a tichý. Podle zaměstnanců školy dlouho nenavazoval s nikým ani oční kontakt a jen se bezcílně toulal po místnostech. Prvním slovem, které vyslovil až v pěti letech, bylo - papír. Jediné, o co se zajímal, bylo kreslení. Jak se ukázalo, také v něm vynikal. Už první jeho kresby byly oceněny na různých uměleckých soutěžích. Porotci těchto výtvarných soutěží dokonce nejprve jeho díla považovali za podvrh, odmítali uvěřit, že by je mohlo namalovat dítě, navíc autistické! A Stephen Wiltshire má kromě malířského talentu i dokonalou fotografickou paměť. Dokáže totiž například podrobně nakreslit města, která nikdy nenavštívil, viděl je jen z vrtulníku, kterým nad nimi přelétal. V roce 2005 tak vytvořil deset metrů dlouhé panorama Tokia, později dokázal totéž s Římem, Hongkongem, Frankfurtem, Madridem, Dubajem nebo Jeruzalémem. Neměl předlohu, kreslil jen z vlastní hlavy. Ohromil všechny tím, že dokázal zanést do svých děl i drobné detaily - chodce či automobily, které viděl v okamžiku, kdy se mu podoba města ukládala do paměti. I přes to, že mu běžný život činí problémy, získal za svou práci Řád britského impéria.
(cul)
Příště: Mistři jazyků

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761691
DnesDnes270
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3077
Tento měsícTento měsíc9374

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab