Alcatraz je skalnatý ostrov uprostřed Sanfranciského zálivu. Nachází se přibližně dva kilometry od pobřeží a jeho rozloha je devět hektarů. Původně byl na tomto ostrově maják a v roce 1850 zde byla založena pevnost (v době občanské války) a po ní i vojenská věznice. Ta byla od roku 1933 do roku 1963 využívána jako federální věznice pro nejtěžší zločince. Kvůli nebezpečným mořským proudům se z ní nedalo utéct. Pár vězňům se to údajně podařilo, ale je velmi pravděpodobné, že se utopili. Většina vězňů zde byla na doživotí, někteří čekali na trest smrti - křeslo. Vězni s nejnižším trestem měli vyměřeno patnáct let, ale takových tam bylo málo. Proto často docházelo k pokusům o útěk a k sebevraždám. Ostrov patří mezi první desítku nejstrašidelnějších míst v USA.
Po uzavření věznice se opakovaně diskutovalo o jejím zbourání. Ale to by stálo před miliardu dolarů, a tak z toho sešlo. Roku 1986 se bývalá věznice stala národní kulturní památkou a je ve správě National Park Servise. Alcatraz je jedním z největších turistických magnetů San Franciska. Mnoho lidí mělo při návštěvě věznice nejen špatný pocit, ale dokonce se jim udělalo mdlo. Jiní se bezdůvodně a proti své vůli rozplakali. Psi se tam chovají divně, fotoaparáty a kamery nefungují. Mnozí průvodci i návštěvníci zahlédli v chodbách muže ve vězeňském oblečení, který kříčel: „Prosím, já jsem to neudělal!“
Popis všech úkazů a jevů, které se v Alcatrazu objevily a stále se dějí, by vydal na víc než celý článek. Však bylo o Alcatrazu natočeno několik filmů a napsáno mnoho knih.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760450
DnesDnes496
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1836
Tento měsícTento měsíc8133

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab