Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Děsivá zpráva o výskytu nového kmene ptačí chřipky v Číně způsobila paniku. I když si virus H7N9 (následovník předešlého kmene H5N1) vyžádal již několik desítek lidských životů, z globálního pohledu jde zatím o pouhou lokální záležitost. Naštěstí se nepotvrdil možný přenos nákazy z člověka na člověka. Máme se přesto bát? Prý ano, kmen H7N9 odborníci klasifikují jako jeden z nejnebezpečnějších virů pro člověka!
Dejme si ale i něco pozitivního. Španělští výzkumníci už před lety zjistili, že pokud se nebezpečným virům zvýší tzv. „mutační rychlost“, dojde k nadprodukci, která nemůže (či spíše nedokáže) rozpoznat správné hostitelské buňky. V praxi tento virový odpad živým bytostem neuškodí, nebo jen minimálně. Právě zmutované viry jsou největším nebezpečím pro lidstvo. Nový kmen ptačí chřipky nás tak může nemile překvapit, na zmutované viry totiž neplatí ani očkování. Pokud se vakcína přece jen stihne vyrobit, je neodzkoušená a často neúčinná. Orodujme za úspěch posledních vědeckých pokusů, specialisté doufají, že vynalezli jakési „supervakcíny“, zatím ale v úspěch můžeme jen doufat.
Virová mutace patří k evolučnímu dění, má různé podoby (genovou, genomovou, chromozónovou). Někteří záhadologové (a nejen oni) se domnívají, že za všemi epidemiemi a pandemiemi stojí kdosi neznámý - buď mimozemská civilizace, nebo jakási tajná nepřátelská společnost. Poukazují už na morové rány ve středověku, které měly podivné začátky i konce. Raději se ale od spekulací vraťme do reality, která má označení H7N9. Dobře si toto označení zapamatujme, ještě o něm uslyšíme!
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761699
DnesDnes278
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3085
Tento měsícTento měsíc9382

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab