Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Víte, že je cibule jednou z nejzdravějších potravin? Některé vědecké výzkumy došly k závěru, že osoby, které konzumovaly po celý život velké množství cibule, zřídkakdy onemocněly některým typem rakoviny. Cibule obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin E a karoteny. Z minerálů železo, zinek, síru, fosfor, draslík, vápník, sodík, měď, jód. Významný je v cibuli allicin - látka se silně antibiotickým účinkem.
V alternativní medicíně je cibule ceněna jako účinný bojovník proti původcům angíny a chřipky. Pomáhá při stavech oslabení, fyzické a psychické únavě, proti ateroskleróze. Cibule posiluje žaludek a střeva, kde pomáhá udržovat zdravou mikrofloru. Snižuje hladinu krevního cukru, doporučuje se při poruchách trávení, onemocnění dýchacích cest. O označení nejzdravější potravina se zasloužila tím, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Je účinným prostředkem proti stárnutí, svoji roli sehrává i v prevenci zvětšené prostaty, zácpy, pomáhá předcházet zdravotním komplikacím spojeným s hemoroidy, křečovými žilami, poruchami prokrvování končetin, posiluje cévy a žíly.
Jak cibuli užívat? Cibulový čaj se například osvědčí při problémech s dýchacím ústrojím, zlepšuje odkašlávání, několikrát denně ho pijeme při nachlazení. Připravíme ho tak, že dvě cibule nakrájíme nadrobno a vaříme asi v 300 ml vody. Odvar scedíme, osladíme medem a pijeme několikrát denně. Dýchací cesty perfektně pročistí i cibulová inhalace. Rozkrojíme čerstvou cibuli a pořádně se v její blízkosti nadýchneme.
Ze syrové nastrouhané cibule si můžeme připravit příjemné obklady, které pomohou zmírnit revmatické bolesti. Jestliže trpíme bolestmi hlavy, přikládáme nastrouhanou cibuli vloženou do gázy na čelo a spánky. Podle zkušených bylinářek přiložení syrové cibule na včelí nebo vosí bodnutí zmenšuje otok i bolest, nepříjemné svědění.
(pru)

RADA SPIRITU
Možná nevíte, že cibule obsahuje látky vyvolávající radost - endorfiny. Vysoký obsah kyseliny listové má vliv na dobrou náladu a také omlazující účinky na buňky. Mnoho zinku povzbuzuje mozkovou činnost, vitamin C přispívá k mentální svěžesti.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761689
DnesDnes268
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3075
Tento měsícTento měsíc9372

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab